Yaşam Tarzı

Negatif Düşünme Döngüsü Nasıl Kırılır?

Birçoğumuz mevcut COVID–19 krizinden tehdit altında hissediyoruz. Devam eden negatif düşünceler ve sürekli kaygı duyguları, tehdit altında hissetmeye tepki vermemizin birçok yolundan sadece biridir. Sizin veya bir aile üyesinin olumsuz bir düşünce döngüsüne takılıp kalabileceğinden endişeleniyorsanız, bu düşünce kalıbından kurtulmanın birkaç yolu var.

COVID-19 krizi, birçok insan için stres ve duygusal sağlık sorunları kaynağı olmuştur ve bu da kaygı, depresyon ve yalnızlık gibi sorunların artmasına neden olmuştur. İnsanların bu yönde ilerleme gibi bu anlaşılabilir sert kablolu, ya bize ve ailemize olmak için bir tehdit algılanan şeylerin tepki. Olumsuz düşünceler ve sürekli endişe duyguları, tehdit altında hissetmeye tepki vermemizin birçok yolundan sadece biridir.

Bu tepkiler değerli bir koruma mekanizması olmasına rağmen, bu duyguların mevcut durumla veya kontrol edebildiklerimizle orantısız olabileceği zamanlar vardır. Ayrıca bir konu üzerinde aşırı derecede durmanın sağlığımıza zarar verebileceği ve sadece stresi ve kaygıyı arttırmakla kalmayıp aynı zamanda depresyona, travma sonrası strese ve ayrıca yemekle ilgili sağlıksız kalıplara katkıda bulunduğu zamanlar vardır.

Negatif Düşünme Döngüsü Nasıl Kırılır?
Negatif Düşünme Döngüsü Nasıl Kırılır?

Düşüncelerinizi Tanıyın

Olumsuz kendi kendine konuşma, bir kişinin yanlış gittiğine inandığı şeyler için kendisini (veya başkalarını) suçlamasıdır. Sürekli gelecek hakkında endişeleniyor veya daha önce olmuş şeyleri düşünüyor olabilirsiniz. Küçük düşünceler oldukça hızlı bir şekilde tekrarlayıcı ve bunaltıcı hale gelebilir. Bu düşünceleri durdurmak ve kabul etmek, onları ele almanın ilk adımıdır.

Düşüncelerinize Meydan Okuyun

Hayatta dikkat gerektirebilecek önemli kaygılar olsa da, olumsuz bir düşünce döngüsü, eylemlerimizin ve kararlarımızın sonuçlarını çarpıtma eğilimindedir. Endişelendiğimiz şeylerin çoğunun olmayacağını hatırlamaya çalışın. Ve mevcut durum hakkında kontrol edemediğimiz çok şey varken, olumsuza ne kadar odaklandığımızı kontrol edebiliriz. Durun, düşünün ve düşüncelerinizin gerçekten ‘doğru’ olup olmadığını sorgulayın ve hayatınıza ve sorunlarınıza farklı bir bakış açısı getirmeye çalışın. Örneğin, karantina zor olabilir, ancak kendinizi ve diğerlerini güvende tutmaya katkıda bulunuyorsunuz. Bazen tek gereken farklı bir bakış açısıdır.

Kendi Arkadaşın Ol

Genellikle kendimize söylediğimiz olumsuz şeyler öz eleştirel ve acımasızdır, ancak bir arkadaşımızla bu kadar sert konuşmamız pek olası değildir. Kendinize iyi bir arkadaşa davrandığınız gibi davranın ve kendinize başka birine sunabileceğiniz aynı olumlu pekiştirmeyi veya teşviki sunmak için zaman ayırın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön