Blog

Meşgul İnsanlar için 7 Zaman Yönetimi Stratejisi

Meşgul zamanınızın kontrolünü elinize almak istiyorsanız, ilk adım şu anda zamanınızı nasıl harcadığınızı anlamaktır. Nerede olduğunuzu, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını netleştirene kadar bir değişiklik yapamazsınız?  Bu denetim, her projeye veya göreve yatırım yaptığınız süre boyunca yarattığınız değerin ve sunduğunuz sonuçların büyük bir resmini sunar. Zamanınızı verimli kullanıp kullanmadığınızı çok hızlı bir şekilde anlayabilmeniz için her şeyi basitleştirmenize yardımcı olacaktır.

1. Zaman Denetimi Yapın

İyi İş, zevk aldığınız iştir. İyi sonuçlar verir, ancak genellikle tekrar eden ve bir başkasının eşit derecede iyi veya daha iyisini yapabileceği bir iştir. Düşük değerli İş sizi heyecanlandırmaz ve muhtemelen hayal kırıklığına uğratır. Harika sonuçlar vermez, enerji seviyenizi düşürür ve durdurulabilir veya başka birine verilebilir.

2. Zaman Yönetimi Hedefleri Belirleyin

Net bir vizyon veya hedefler olmadan sürüklenmek, odağı kaybetmek ve dikkati dağılmak kolaylaşabilir. Şu anda nerede olduğunuza ve nereye varmak istediğinize netlik kazandırarak, zamanınızı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yüksek değerli faaliyetlere odaklamak çok daha kolay hale gelir.

4.Dış Kaynak Kullanımı

Bir zaman denetimini tamamladığınızda, şu anda zamanınızı tam olarak nerede ve hangi faaliyetlerde harcadığınızı anlarsınız. Etkili yetkilendirmenin anahtarı , benzersiz güçlü yönlerinizi ve yarattığınız en büyük değeri anlamak ve bu işi yapmak için nasıl daha fazla zaman harcayabileceğinizi bulmaktır. Bazen işi yapabilecek tek kişinin biz olduğumuzu hissederiz, bu yüzden hoşlanmadığımız işlere tutunur ve en iyi yaptığımız şeylerden bizi uzaklaştırırız.

5.Meşgul Zamanı Önceliklendirmeye Başlayın

Meşgul zamanınızı ve gelecekteki hedeflerinizi nasıl geçirmek istediğiniz konusunda net ve bilinçli olduğunuzda, anahtar, bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için zamanınıza öncelik vermeye başlamaktır. Öncelikleri belirlemezseniz, odağınızı kaybedebilir, dikkatiniz dağılabilir ve ertelemeye başlayabilirsiniz. Zamanınız düşük değerli faaliyetlerle dolacak ve mükemmeliyetçilik sızabilir.

Meşgul İnsanlar için 6 Zaman Yönetimi Stratejisi
Meşgul İnsanlar için 6 Zaman Yönetimi Stratejisi

6.Önce En Önemli Şeyi Yapın

Bu strateji, etkili meşgul zaman yönetiminin anahtarlarından biridir. Güne kendinize şunu sorarak başlayın: “Bugün kesinlikle başarmam gereken Bir Numaralı şey nedir?” Potansiyel müşterilerle görüşme ayarladıysanız, bunu sabah yapın. Çoklu görev yapmayın . Her seferinde bir projeye odaklanın ve tamamlanana kadar üzerinde çalışın.

7.Sabah ve Akşam Rutinini Yaratın

Fiziksel ve zihinsel olarak zirvede çalışıyorsanız, çok daha odaklı ve üretken olacaksınız.  Sabah rutininizi oluşturmak, gün için temel önceliklerinizi tamamlamak için size netlik, odak ve enerji verebilir. Yapabiliyorsanız, başarmak istediğiniz şeye odaklanarak her gün 60-90 dakikanızı bir ‘yüksek performans’ oluşturmak için harcayın.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön