Genel

Günlük Yaşamda Nasıl Zaman Kazanılır?

Günlük Yaşamda Nasıl Zaman Kazanılır?: Herkesin zaman kazanmak için yapabileceği binlerce önemsiz şey var. Ancak bu makale, herkesin yapabileceği genel şeylere odaklanarak günlük hayatta nasıl zaman kazanılacağına odaklanıyor, bu da yapmak istediğiniz şeyi yapmak için gereken sürede büyük bir değişiklik yapacak. Hepsinden iyisi, zamandan tasarruf etmenin bu yollarının her birinin yapılması nispeten kolaydır. Eğer on tanesini de yaparsanız, o kadar çok zaman kazanırsınız ki yeni bir hobi edinmek zorunda kalabilirsiniz!

Düzenli Bir Yeriniz Olsun

İçeri girdiğinizde anahtarlarınızı her zaman koridordaki masanın üzerine bırakırsanız, dışarı çıktığınızda her zaman kolayca bulabilir ve onları aramak için asla zaman kaybetmezsiniz. Ve anahtarlarınızda işe yarayan şey, düzenli olarak kullandığınız hemen hemen her şeyde de işe yarayacaktır. Okuma gözlüğün. Konserve açacağın. Köpeğinizin tasması. Düzenli olarak kullandığınız şeyleri tek bir yerde tutma alışkanlığını geliştirin ve işiniz bittiğinde tekrar o yere koyun.

Çoklu Görev Yapmayın

Bazı araştırmacılara göre günlük çoklu görev üretkenliği yaklaşık %40 oranında azaltabilir diyor. Belki de bir görevden diğerine geçmek dikkat dağınıklığını gidermeyi zorlaştırır ve ilerlemenizi yavaşlatabilecek zihinsel engellere neden olabilir.

Günlük Yaşamda Nasıl Zaman Kazanılır?
Günlük Yaşamda Nasıl Zaman Kazanılır?

Nasıl Odaklanacağınızı Öğrenin

Birçoğumuz sırf dikkatimiz çok kolay dağıldığı için günlük tonlarca zaman harcıyoruz. Bu, çoklu görevlerin birçoğumuz için daha da kötüleştirdiği bir sorun. Tek bir göreve odaklanıp onu kısa sürede bitirmek yerine, defalarca görevden çekilmemize izin veriyoruz. Sonuç? Orijinal görev, sahip olabileceğinden ve olması gerekenden çok daha uzun sürer. Yalnızca üzerinde çalıştığınız göreve odaklanmayı alışkanlık haline getirmek ve başka bir şeye geçmeden önce onu tamamlamaya odaklanmak, günlük hayatta zaman kazanmanın harika bir yoludur.

Takvim Kullanın ve Her Şeyi Yazın

Seçtiğiniz takvimin elektronik veya kağıt olması fark etmez. Önemli olan, yapmanız gereken ve yapmak istediğiniz her şey için tek bir “randevu merkezi” , isterseniz tek durak noktası oluşturmanız ve sürdürmenizdir. Bu iki amaca hizmet eder; önemli hiçbir şeyi kaçırmamanızı sağlar ve yapılacaklar listesi işlevi görür. Sizinle seyahat edebilecek bir takvim kullanmak (akıllı telefondaki bir takvim uygulaması gibi), kağıt parçalarını kağıt takviminizin bulunduğu yere geri götürmekle karşılaştırıldığında gerçek bir zaman tasarrufu sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön