İkna

İş Hayatında Nasıl Hayır Denir?

İş hayatında hayır demek : İnsanın yaşamını ve karakterini hayır diyebilecekleri şeylerin şekillendirmiş olduğu bilinir. Meselâ sizin ilginizi çekmeyecek hatta hiç hoşlanmadığınız bir şeye sırf birileri üzülecek diye evet demiş olmak sizi etkileyecektir.

Bir insanın hayır diyebilmesi ilgisini çeken konulara daha fazla vakit ayırabileceği anlamına gelecektir. Yani hayır kelimesi bir anlamda sahip olduğunuz değerleri koruyabilmeniz demektir. Hayır, kelimesiyle ilgili pek çok örnek var fakat biz bunu daha net olması açısından Karla ile ele alabiliriz.

Karla bir vakfın başında olan başarılı bir kişiydi ve 10 yıl boyunca vakıfta faaliyetlerini yürütüyordu. Vakfın toplamda 40 çalışanı vardı ve aylık olarak 500 bin dolar gelire sahipti.  Vakıf bir yıl önce kuruluş amacını gerçekleştirdiğini duyurdu.

Peki, ama sırada ne vardı?

Vakıf yönetim kurulu vakıftan ayrılmak yerine yeni bir amaç bulma kararı aldı. Ancak buna itiraz eden kişiler de vardı. Bu kişiler vakfın varlığını sürdürmesi için ikna edici bir nedenin olması gerektiğini düşünüyordu. (Bu örneğe yazımızın sonunda tekrar döneceğiz.)

Evet, insanın iş hayatında hayır diyebilmesi zordur, çünkü dediğiniz şeyin kabulü çok zordur. Bazı insanlar sizinle aynı şeyi düşünmediklerinde bozulur ve küsebilir. Ancak o küsecek diye sizinde fikirlerinizi geri plana atmış olmanız çok saçma olacaktır. .

Hayır demenin, itiraz etmenin, gruptan farklı düşünmenin pek hoş karşılanmadığı 6 temel durum vardır:

Yeni girdiğiniz bir toplulukta tam tanınmadığınız için insanlar sizin hakkınızda en ufak bir etkileşimden büyük sonuçlar çıkarabilirler. Sizi kendini beğenmiş, görgüsüz, dar düşünceli olarak görebilirler.

Kişisel saygınlığınız söz konusu olduğunda ise işler biraz daha farklılaşacaktır. Öz konusu olan şey varsayımsa bu durumda hayır diyebilmek biraz daha riskli hale gelebilir. Mesela siz pahalı bir ceket giyiyorsunuzdur ve şirketinizin bütçesini aşacak olan bir yardım kampanyasına hayır diyebilmek sizi çok inandırıcı kılmayacağı gibi hakkınızda tuzu kuru denilmesine de neden olacaktır.

Sadakatinizin test edildiği yani bir eyleme destek vermeniz isteniyorsa sizin bu duruma hayır demeniz grup içerisinde de sizi istenmeyen adam konumuna getirecektir.

Karşınızda güçlü bir lider varsa ve onunla aynı fikirleri paylaşmıyor olmanız saygısızlık gibi değerlendirir ve karşıt fikir olarak algılanarak sizi hizipçi olarak ilan eder.

Bir meseleye hayır diyebilmeniz için hayır dediğinizde kendinizi korumanız adına yapabileceğiniz birtakım ipuçlarını da öğrenmeniz gerekir. Yani sadece hayır demekle yetinmeden kendinizi de korumanız gereken durumlar olacaktır.

İnsanlar sizin ne düşündüğünüz yerine spesifik olarak ne düşündüğünüzle ilgilenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ziya Hocam Hayırlı olsun hepimize.. Harika bilgiler le dolu süper bir sayfa.. Emeğinize yüreğinize sağlık.. Sevgiyle kalın

  2. Ziya Bey elinize emeğinize sağlık olsun, umarım sürekli aralıklarla güncellenen ve sürdürülebilir bir sayfa olur, emeği geçenlere yürekten teşekkür ederim. İyi ki varsınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön