Başarı

Büyük Liderlerin 10 Temel Özelliği

Liderlerin her şeyden önce kendini başarılı bir şekilde yönetebilmeleri gerekir. Kendimize başarılı bir şekilde liderlik edebildiğimizde, başkalarına liderlik etmemizi sağlayan etkiye sahip olabiliriz.

 1. “Neden”inizi Bilin

Bu kilit liderlerin nitelikleri listesinde ilk sırada “neden”inizi bilmek yer almaktadır. Güçlü liderler, kişisel performanslarına ve ekiplerinin eylemlerine ilham veren “neden”i bilirler. “Neden” ne kadar güçlüyse, motivasyon ve performans da o kadar iyi olur.

 1. Zamanı Müttefikiniz Olarak Görün

Etkili liderler, zamana sürekli savaştıkları bir düşman olarak değil, bir müttefik ve arkadaş olarak bakarlar. Farkındalık tekniklerini kullanmak, liderlerin akış durumuna girmenin daha fazla yolunu keşfetmelerine ve zamanlarını mümkün olan en etkili şekillerde kullanmalarına yardımcı olacaktır. Zaman, her liderin en değerli varlığıdır.

 1. Cesur Olun

İşler zorlaştığında, zorluk başlar. Büyük liderler, iyimser kalırken, başarısızlıklar ve aksilikler karşısında zor hedeflere ulaşmak için odaklanmayı, enerjiyi ve çabayı sürdürebilirler.

 1. Bir Vizyona Sahip Olun

Büyük liderlerin her zaman kristal netliğinde bir vizyona sahip olmaları gerekir. Geleceği ayrıntılı olarak görselleştirebilir ve bu vizyonu ekiplerine iletebilirler. Bir takım bir liderin vizyonunu net bir şekilde gördüğünde, her metrikte başarıyı hızlandırabilir.

 1. Farkında Olun

Güçlü liderler kendilerini yansıtabilirler. Kişisel yansımaları, başkaları ve organizasyon üzerindeki etkilerinin farkında olmalarını sağlar. Bu sürekli yansıma onları oyunlarının zirvesinde tutar ve tekrar hata yapmaktan alıkoyar.

Büyük Liderlerin 10 Temel Özelliği
Büyük Liderlerin 10 Temel Özelliği
 1. Her Şeyi Kişisel Almayın

Büyük liderler olayları kişisel algılamazlar. Olayları perspektif içinde tutma ve kararlarında ve eylemlerinde neyin en önemli olduğuna dikkat etme yeteneğine sahiptirler. Dikkatleri dağılmak veya duygusallaşmak yerine, eldeki göreve daha fazla odaklanırlar.

 1. Sorumlu Olun

Etkili liderler eylemlerinden %100 sorumludur. Ayrıca ekip üyelerini eylemlerinden sorumlu tutarlar. Söylediklerini yaparlar ve yaptıklarını söylerler. Saygı görmek istiyorsan, emrindeki her şeyden %100 sorumlu ol.

 1. İletişim Kurun

Mükemmel iletişim, mükemmel liderliğin anahtarıdır. Tüm iletişim bir enerji ve bilgi alışverişidir. Etkili liderler, sözlerinde, seslerinde, tonlarında ve beden dillerinde kesin ve amaca uygundur. Durum ne olursa olsun ne söyleyeceklerini ve nasıl söyleyeceklerini biliyorlar.

 1. Duygusal ve Zihinsel Olarak Güçlü Olun

Nitelikli liderler, onlara karşı değil, onlar için çalışmak için düşünce ve duyguları tutarlı bir şekilde düzenleme yeteneğine sahiptir. Duygusal ve zihinsel istikrar, liderliğin önemli bir bileşenidir.

 1. Büyüme Zihniyetine Sahip Olun

Gerçek liderler sürekli olarak kendilerinin ve ekiplerinin güçlü yanlarını ve deneyimlerini geliştirmeye çalışırlar. Açık zihinleri ve gelişme için doğal bir merakları vardır . Gelişmelerine yardımcı olacak en son yenilikleri ve fikirleri bilmek isterler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön