Motivasyon

Motivasyonunuzu Korumanın 5 Yolu

Üretken ve başarılı olmanın en zor yanlarından biri motivasyonu korumanın yollarını bulmaktır. Eğer kolayca motive olabilen ve motivasyonunu koruyabilen biriyseniz bu sahip olduğunuz en güzel yetenek olabilir. Eğer motive olmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu da karşınıza çıkan en büyük engel olacaktır.

Sürekli çalışırken ve hiç yol kat edemiyormuş gibi hissederken motivasyonunuzu korumak zor görünüyor olabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken zor zamanı geride bırakmaya odaklanarak güç toplamak ve gerçekten motivasyonunuzu korumaya çalışmak.

İşte harcadığınız çabanın hiçbir işe yaramadığını düşünürken bile motivasyonunuzu korumanızı sağlayacak 5 ipucu

1. Sizi Neyin Motive Ettiğini Bulun
Herkesin motive olma şekli ve motivasyon kaynağı farklıdır. En zor zamanlarda bile motivasyonunuzu korumak için öncelikle motivasyon kaynağınızı bulmanız gerekir. Başarılı olmak için bir sebebe ihtiyacınız var.

Devam etmenizi sağlayacak sebep ne? İstediğiniz sonuçları alamamanıza rağmen çalışmanızı sağlayan sebep ne? Sizi neyin motive ettiğini bulmalısınız. En baştan bu yola çıkmanızı sağlayan büyük hayaliniz ne? Eğer bunu bulmayı başarırsanız o zaman karşınıza ne tür bir güçlük çıkarsa çıksın motivasyonunuzu koruyabilmeyi başarırsınız.

“Kaybetme ve acı, aşılması gereken bir güçlük olduğu gibi motivasyon kaynağınız da olabilir” – John C. Maxwell

2. Neyi Kaybedebileceğinizi Bilin
Bazen sadece ne istediğinizi bilmek sizi motive etmeye yetmez. Neyi kaybedeceğini bilerek, kaybetmemek için harekete geçen çok sayıda insan vardır. Eğer istediğiniz yararları ya da sonuçları göremediğiniz için motive olamıyorsanız, o zaman pes ettiğinizde neleri kaybedebileceğinizi düşünün. Yolunuzda yürümeye devam etmezseniz ne kaybedeceksiniz? Bu sorunun cevabı sizi ileriye götürecek gücü sağlayabilir.

3. Düzenli Olun
Çok meşgul olduğunuzda ve beyniniz aynı anda pek çok işi bir arada yapmaya çalışırken sadece odaklanma sorunu yaşamazsınız, aynı zamanda enerjinizi de kaybedersiniz. Aklınız karışıkken yapıyor olduğunuz işe odaklanmak ve motivasyonunuzu korumak imkansız gibi gelebilir.

Böyle durumlarda aklınızdaki tüm düşünceleri yazıya geçirin ve düzenleyin. Çoğu zaman sadece aklınızdaki düşünceleri düzenlemek bile sizi doğru kararlar vermeniz ve motivasyonunuzu korumanız konularında netleştirebilir.

Beyninizi çalıştıran şeylerin yükünü onları düzene sokarak hafifletmek size çok iyi gelecektir. Bu sayede gevşer, istediğiniz motivasyonu bulabilmek için odaklanabilirsiniz.

4. Her Zaman B Planınız Olsun
İnsan çoğu zaman istediği sonuçlara ulaşamaz. Bunun sebebi kişilerin gerekli yetenek ve becerilere sahip olmaması değildir, ancak doğru tutumu benimsememeleridir. İşler yolunda gitmediğinde kendinizi suçlamak ve enerjinizi kaybetmek yerine yeni bir planlı uygulamaya koyarak yeni bir tutum geliştirebilirsiniz.

Plan değiştirmeye hazır olun. Bu kesinlikle pes ettiğiniz anlamına gelmez, ama aynı soruna farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanızı sağlar. Bazen bu farklı bakış açısı başarmak, enerjinizi toplamak ve motivasyonunuzu sağlamak için ihtiyacınız olan tek şeydir ve bu sayede ulaşmak istediğiniz hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Thomas Edison’ın da dediği gibi, o hiçbir zaman başarısız olmadı çünkü başarılı olmayan 10.000 farklı yol bulmuştu. Belki 10.000 farklı yaklaşım denemeyeceksiniz ama bir B ya da C planınızın olması kendinizi daha iyi hissetmenizi ve motivasyonunuzu kazanmanızı sağlayabilir.

5. Boş Verin
Şu sıralar meşhur olan bir Disney şarkısında da söylendiği gibi, bazen boş vermeniz gerekir. Bazen insanların motivasyonunu kaybetmesinin nedeni denemeye ve zorlamaya devam etmek istemeleri değil, ama tutundukları bir şeyin onların yolunu kapamasıdır. Eğer siz de kolayca üzgün ve bıkkın bir ruh haline bürünüyorsanız ya da eksik bazı yönlerinizle ilgili diğer insanların ne düşündüğünü önemsiyorsanız, boş verin.

“BAZILARIMIZ DİRENMENİN BİZİ GÜÇLÜ KILDIĞINI DÜŞÜNÜYOR, AMA BAZEN BİZİ ASIL GÜÇLÜ KILAN BOŞ VEREBİLMEKTİR”

– HERMANN HESSE

Bu gibi hisler kafanızı meşgul eder ve odaklanmanızı engeller. Diğer insanların sizinle ve durumunuzla ilgili ne düşündüklerini ya da ne söylediklerini umursamayın. Bunun yerine boş verin. Bu sayede yaptığınız işe odaklanabilir, istediğiniz gibi motive olmuş bir şekilde işinize devam edebilirsiniz.

Bu makale addicted2success.com‘da Erik Wilson tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

Yazar: Erik Wilson

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba
  Zeliha Kırbulut Mak.Mühendisiyim Adana ‘da yaşıyorum. DS sektörü Kyani firmasında calısiyorum.
  Bir cok sey degisirken bende isim de nasil iyi olabilirim ,nasil profosyonel olabirimi derken bir eğitim duyurusuyla, eğitim şart dedim ve hikayem böyle başladı.
  ( Hâlâ çıkamadım 🙂 hayatimin daha doğrusu ,hayattaki hedeflerim için de eğitimlere devam)
  NM 1-2-3 -4 derken İletişimde ustalık derken 4 tekrar la yine İletimde ustalık Liderlik Sırları 1 Eğitimini aldim öğrenmeye doyamıyorsunuz. Şimdi 5 Yeni egitiimi heycanla bekliyorum katılmak için.
  Ticarî başarıyi öğrendim ve başarıyorum,kazanmanın yolunu öğrendim,başarılı olmanın yolunu ogrendim. Dahası-dahası var ; Tavrım,tutumum ,iletişimim,sosyal,aile,özel dahası var:) duruşum,bakışım,rengim,kokum… burda biraz susayım:) Heycani kaldıramayan arkadaşlar olabilir 🙂
  Değiştim .Çok doğru bir soz “” Sen değişince dünya değişiyor ”
  En iyi versiyonum oluyorum bu harika bir yolculuk.
  Aldığım egitimler öyle bir anahtar oldu ki ,artık açamayacağım kapı yok.
  Bir güzellik daha var ki ,anlatılmaz yaşanır ” insanı iyi, iyi insani daha iyi yapıyor hammadesi samimi niyet. Kaybettiğim umut,güven,güzellik ne varsa geri kazandım .Artık planının,programım,hedefim var ve içerisinde de en güzel insanı duygularım var.
  Bir o kadar cok keyifli, sabırsızlık eğitim saatlerini bekliyorum muhteşem.
  Anlatmayı isterim daha ama yaşamanızı daha çok isterim.
  Ve diyorum hayatta başarısız insan yoktur ,yolu Ziya Şakır Yılmaz a çıkmamıştır:)
  Saygı ,sevgi ,minnet duydugum hocam ,idolüm,liderim,mentorum isminiz gibi ışık oldunuz yoluma ,hayatıma dokundunuz,değer kattiniz .
  Fedakarlığınız,adalet teraziniz,hakkaniyetiniz,hele herkese tek -tek sabırla yetismeniz, ilgilenmeniz sabrınızı hayranlıkla izledim.
  İyi ki yolum yolunuza düştü,iyi ki siz tanıdım,iyi ki size dahil oldum iyi ki varsınız .

  Sevgi ve Sayılarimla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön