Motivasyon

Korkularınızdan Kurtulmak

Korkularınızdan kurtulmak : Sizi korkutan her ne ise, işte günlük korkularınız ve endişelerinizle başa çıkmanıza yardımcı olacak yöntemler. Bu ipuçları, günlük korkularla başa çıkan insanlar içindir.

 1. Mola verin

Korku veya kaygı ile dolu olduğunuzda net düşünmek imkânsızdır. Yapmanız gereken ilk şey, fiziksel olarak sakinleşebilmek için mola vermektir. Bloğun etrafında yürüyerek, bir fincan çay yaparak veya banyo yaparak 15 dakika boyunca kendinizi endişeden uzaklaştırın.

 1. Panik içinde nefes alın

Daha hızlı bir kalp atışı ya da terleyen avuç içleri almaya başlarsanız, en iyi şey onunla savaşmamaktır. Olduğunuz yerde kalın ve dikkatinizi dağıtmaya çalışmadan paniği hissedin. Elinizin avuç içini karnınızın üzerine koyun ve yavaş ve derin nefes alın. Amaç, zihnin korku korkusunu ortadan kaldıran paniğe alışmasına yardımcı olmaktır.

Korkularınızdan Kurtulun!
Korkularınızdan Kurtulun!
 1. Korkularınızla yüzleşin

Korkularınızdan kurtulmak onları daha da korkutur. Korkunuz ne olursa olsun, onunla yüzleşirseniz, solmaya başlamalıdır. Örneğin, bir gün asansöre binerken paniğe kapılırsanız, ertesi gün asansöre geri dönmek en iyisidir.

 1. En kötüsünü hayal edin

Olabilecek en kötü şeyi hayal etmeye çalışın – belki paniklemek ve kalp krizi geçirmektir. Sonra kendinizi kalp krizi geçirecek şekilde düşünmeye çalışın. Bu mümkün değil. Siz onu kovaladıkça korku kaçacaktır.

 1. Kanıta bakın

Bazen korkulu düşüncelere meydan okumaya yardımcı olur. Örneğin, bir asansöre hapsolmaktan ve boğulmaktan korkuyorsanız, kendinize bunun birisinin başına geldiğini duyup duymadığınızı sorun. Benzer bir korkusu olan bir arkadaşınıza ne söyleyeceğinizi kendinize sorun.

 1. Mükemmel olmaya çalışma

Hayat stresle doludur, ancak çoğumuz hayatımızın mükemmel olması gerektiğini hissederiz. Kötü günler ve aksilikler her zaman olacaktır ve hayatın dağınık olduğunu hatırlamak önemlidir.

 1. Mutlu bir yeri görselleştirin

Gözlerinizi kapamak için bir dakikanızı ayırın ve güvenli ve sakin bir yer hayal edin. Güzel bir kumsalda yürürken ya da yanınızda kedi ile yatağa sokulmuş bir fotoğrafınız ya da çocukluğunuzdan mutlu bir anınız olabilir. Kendinizi daha rahat hissedene kadar olumlu duyguların sizi yatıştırmasına izin verin.

Korkularınızdan kurtulmak için yukarıdaki 7 maddeyi dikkate almanız önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön