Motivasyon

Zaman Yönetimi Hakkında 7 Öneri

Zaman yönetimi nedir? Size zamanınızı nasıl yöneteceğinizi söyleyen bir yönetici mi? Yoksa her zaman en yüksek üretkenlik seviyelerinde performans göstermenizi sağlamak için kendinizi olabildiğince meşgul tutmak mı?

Gerçek şu ki, kendinize çok fazla baskı yapmadan her şeyi gerektiği gibi yapmak ve zamanı akıllıca yönetmek için dikkatli bir denge vardır.

“Zaman yönetimi” gerçekten ne anlama geliyor?  Ve evde veya işte daha üretken olabilmek için kendi zaman yönetiminizi nasıl geliştirirsiniz?

 1. Mükemmel Olmadığınızı Anlayın

Pek çok insanın kabul etmesi en zor şeylerden biri, mükemmel olmadıkları gerçeğidir. Olası her senaryo için  önlemi aldıkları ve planladıkları , hiçbir şeyin ters gitme şansı olmadığını düşünürler. Ne yazık ki, bu zihniyete sahip herhangi biri bir noktada ciddi bir gerçeklik kontrolüyle karşılaşacaktır..

 1. Her Günü Planlayın

Planlar değişse de, bu hiç plan yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Başarılı olmak için bunu yapmanın birçok yolu vardır, bu nedenle sizin için en uygun olanı belirlemeniz biraz zaman alabilir. En etkili zaman yönetimi stratejilerinden biri gününüzü planlamaktır.

 1. Günlük, Haftalık ve Aylık Görevlerinize Öncelik Verin

Planlama seanslarınızın yanı sıra, önümüzdeki günler, haftalar ve aylar için öncelikleri belirlemelisiniz. Gelecekteki görevler hakkında planlar yapmak, iş yükünüzü stresli hale getirmeyecek şekilde dağıtmanıza olanak tanır.

 1. Zaman Yönetimi Araçlarını Kullanın

Zamanınızı daha akıllıca yönetmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, konumunuzu desteklemek için gereken kadar çok araç kullanmaktır.

Zaman Yönetimi Hakkında 7 Öneri
Zaman Yönetimi Hakkında 7 Öneri
 1. Çoklu Görev Yapmayın

Bir seferde birden fazla görevi tamamlamaya çalışmanın etkileri, hem siz hem de çevrenizdeki insanlar için olumsuz sonuçlara sahip olabilir.

 1. Üretken Zamanlarınızı Belirleyin

Sabah insanı mısınız, gece kuşu mu yoksa bu kalıpların arasında bir yere mi düşüyorsunuz? Çoğu zaman, bu tür sorular, gün içinde en üretken olduğunuz zamanı belirlerken zaman yönetimi stratejilerinize yardımcı olabilir.

 1. Dikkatinizi dağıtan şeyleri kaldırın

Zamanın yönetimi neden önemlidir? Çünkü dünya, dikkatinizi işinizden ve diğer sorumluluklarınızdan uzaklaştırmaya hazır bir çok gelişmişlikle dolu. İşyerindeki en büyük dikkat dağıtıcı unsurlardan bazıları şunlardır:

 • Akıllı telefonlar
 • Sosyal medya
 • İnternet
 • E-postalar
 • İş arkadaşları
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön