Başarı

Başarılı Girişimcilerin 6 Özelliği

Kendi programımızı belirleme ve kendi hayallerimizin peşinden gitme becerisiyle kendi patronumuz olma fikrine hevesliyiz. Ancak kendi işinizi kurmak için işinizden ayrılmadan önce, gerçekten gerekenlere sahip misiniz? Bunu anlamanız gerekiyor. Bunun içinde aşağıda başarılı girişimcilerin 6 özelliği hakkında bilgi yer almaktadır.

 1. Azim

Başarılı girişimcilerin hedeflerine ulaşabilmesi için azimli olması şarttır. Peki, buna hazır mısınız? Tüm girişimciler bir fikirle başlar ve onunla koşar. Ancak başarılı olanlar rotasında kalır. En başarılı girişimcilerden bazıları, yol boyunca savrulan ama asla pes etmeyen kişilerdi.

 1. Tutku

Fikir ne olursa olsun, tutkuyla yapın. “Sevdiğiniz bir iş seçin, hayatınız boyunca bir gün bile çalışmak zorunda kalmayacaksınız.” Eğitimcilerin, başarılı girişimciler olarak büyümelerine yardımcı olmak için çocukların tutkularını keşfetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmaları gerekir.

 1. Belirsizliğe Tolerans

Risk alır mısın? Belirsizlikle rahat mısınız? Girişimci olmak başlı başına bir risktir ve birçoğu bu süreçte birçok hata yapacaktır. Öğrencilere öğretilmesi gereken en önemli ders, başarısızlıkların başarıya giden basamaklar olduğu ve büyümek için bir öğretim anı olarak kullanılması gerektiğidir. Başarılı bir girişimci, deneme yanılma yoluyla öğrenmenin değerini anlar ve bu engellere rağmen asla pes etmez.

Başarılı Girişimcilerin 6 Özelliği
Başarılı Girişimcilerin 6 Özelliği
 1. Kendine inanç

Kendi kendine başlayan bir girişimci, yeteneklerine inanmalı ve kendilerini başkalarına “Bilgiliyim, akıllıyım ve bu dünyada bir değişiklik yapabileceğime eminim” diye tekrarlayan birisi olarak göstermelidir. Amazon’u kuran ünlü girişimci Jeff Bezos’un vizyonuna inanmamasını hayal edin?

 1. Vizyon

Fırsatları görüyor musunuz? Alışılmışın dışında düşünme yeteneğine sahip olmak ve bir şeyler yapmanın yeni yollarını bulmak, başarılı bir girişimci olmak için çok önemlidir.

 1. Esneklik

Uyum sağlayabilir misin? Girişimcilerin yaklaşımlarında ve uygulamalarında nasıl esnek kalacaklarını bilmeleri çok önemlidir. Apple‘ın yaratıcısı Steve Jobs, bir noktada şirketinden kovuldu. Esnekliği ve değişime uyum sağlama yeteneği, zamanında Apple’a geri dönmesine ve şirketi bugünkü haline getirmesine neden oldu. Tüm başarılı girişimciler, değişimin kaçınılmaz olduğunu ve dalgayı zirveye çıkmak için olumlu ve açık fikirli olmaya istekli olmaları gerektiğini bilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön