İkna

Daha İyi Kararlar Vermenin 6 Yolu

Daha İyi Kararlar Vermek:  Liderler, özellikle iyi kararlar alma alanında kendilerini nasıl kullanırlar? En iyi kararlar için grup girdisi çok değerlidir; ancak aşırı güven, bir liderin kendilerine uygun olduğunu düşündüğünde yalnız kalmasına neden olabilir. Bu genellikle diğerlerinin yöneticinin liderlik etme becerisine olan güveninin erozyona uğramasına yol açar.

Süreci çarpıtan iki efsane var:

Efsane 1: Kararlar en üst düzeyde alınmalıdır.

En üst düzeyde alınan kararlar her zaman organizasyon için en iyi kararlar değildir. Bu olduğunda sorunlar çözülmez geçici olarak ertelenir. Bu kişi, benzer düşünen düşünürlerle çevriliyse, iyi bir karar yanılsaması onları durumla ilgili bir rahatlık hissine kaptırabilir.

Efsane 2: İyi kararlar fikir birliğinden kaynaklanır.

İyi karar vermeyi teşvik eden unsurlardan biri, bir konuyu birden çok açıdan görmektir. Bu olmadan, kabul normlardan hiçbir sapma yok, düşünce ve hiçbir bozuşma hiçbir çeşitliliği.

Bu otomatik olarak gerçekleşmez, doğal eğilimimiz de değildir. Birden fazla bakış açısı sağlayan yerleşik mekanizmalarla kasıtlı olmalıdır. Bu, yaratıcı çözümleri teşvik eder.

Ekibinize liderlik ederken, daha iyi karar vermek için bu altı yönergeyi deneyin:

 1. Eski çözümleri yeniden düşünün.

Daha önce işe yaramadı, ama bu tekrar denenmemesi gerektiği anlamına gelmez. Belki mevcut değişiklikler ve bazı uyarlamalarla daha iyi çalışabilir.

 1. Hızlı gitmek için yavaş gidin.

Acele etmeyin; doğru soruları sormanızı engelleyebilir. Uygunluk için bir zaman vardır, ancak hızlı kararlar her zaman en iyisi değildir. Bir aciliyet olduğunu düşünüyorsanız, bunu neyin etkilediğini sorun. Neden acele? Daha fazla araştırma ve girdiye izin verebilir miyiz?

Daha İyi Kararlar Vermenin 6 Yolu
Daha İyi Kararlar Vermenin 6 Yolu
 1. Düzen ve kaosun kesiştiği noktada çalışın.

Demir kaplı kontrole gerek yoktur. Tartışmadaki egemenliği gevşetin. Güce odaklanmayın—alternatif çözümleri memnuniyetle karşılayan liderliğe odaklanın. Çoklu bakış açılarına değer veren bir kültür geliştirin. Egolar kapıda kontrol edilmelidir ve muhalif görüşler kişisel saldırılar değildir.

 1. Dinleyin.

Bunu yapmanın en iyi yolu açıklayıcı sorular sormaktır. Onları duyduğunuzu bilmelerini sağlayın ve düşüncelerinde daha derinlere inin.

 1. Daha fazla bilgiyi değil, doğru bilgiyi arayın.

En iyi çözümler, sorunu tanımlamak için daha fazla zaman harcamaktan gelir. Problemin, amacın veya amacın netleştirilmesi bilgi arayışını kristalize eder.

 1. Yeterince iyi kararlar verin.

Nadiren yüzde 100 doğru kararı veririz. Bazen şimdiki iyi bir karar, daha sonra verilecek mükemmel bir karardan daha iyidir. Günümüzün hızlı tempolu dünyasında bunu hatırlamak önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön