Yaşam Tarzı

Değersizlik Duygusunun Üstesinden Gelmek

Değersizlik : Gerçekten yeterli olmadığınızı hissediyorsanız, ara sıra bir değersizlik hissi yaşamanın o kadar da nadir olmadığını bilin.

Bazıları için bu, başkalarının bizim için sahip olduğu gerçekçi olmayan beklentileri ölçmeye çalışırken ortaya çıkar. Bununla birlikte, birçoğumuz için, bir kişiye karşı yoğun bir duygusal duygunun altında ezildiğimizde ve çeşitli nedenlerden dolayı, saygı olmasa bile o kişinin sevgisine ve şefkatine layık olmadığımızı hissettiğimizde en çok değersiz hissederiz. Ya da hayranlık!

Gerçek şu ki, bu tür olumsuz duygulara tutunmak tamamen verimsizdir. Şu anda herhangi bir şeyi değiştirmek için hiçbir şey yapmamakla kalmaz, aynı zamanda beden ve zihin üzerinde kümülatif olumsuz bir etkisi vardır. Değersiz olduğuna ne kadar inanırsan, kendini o kadar az düşünürsün. Sonuç olarak, aksi takdirde girişebileceğiniz eylemleri gerçekleştirmezsiniz, korku, utanç veya suçluluk nedeniyle ilişkileri ihmal eder ve tüm bu olumsuzlukları vücudunuzun gerçek tıbbi ve psikolojik sonuçlara maruz kaldığı noktaya kadar içselleştirirsiniz.

Herkesin bir noktada değersizlik yaşadığı gerçeğini düşünün. Dolayısıyla, endişeye neden olan değersizlik duygusu değil, bu tür duygular ortaya çıktığında bunlarla başa çıkamamadır.

Kimse mükemmel değildir. Maddi kazanç, prestij, ün, şöhret, arkadaş sayısı veya mal varlığı açısından kim olursanız olun veya hayatta ne elde etmiş olursanız olun, bazen kendinizi yetersiz hissedeceksiniz. Bu kesinlikle rahatsız edici ve potansiyel olarak zayıflatıcı duyguyu aşmak için ne yapabilirsiniz?

Hissettiğin Duyguyu Kabul Et

Değersizlik sorununa saldırmadan önce ona bir isim vermelisin. Hissettiğiniz şeyin, bu bazen sakatlayıcı duygunun değersizlik olduğunu kabul edin. Yine de, bir duyguyu kabul etmenin ona teslim olmadığını unutmayın. Aksine, bir kez duyguyu tanımlayıp kabul ettiğinizde, onun ötesine geçmek için adımlar atabilirsiniz. Ayrıca, değersizliği kabul ettiğinizde veya değersiz hissettiğinizde, artık sizin üzerinizde hiçbir gücü kalmaz.

Değersizlik Duygusunun Üstesinden Gelmek
Değersizlik Duygusunun Üstesinden Gelmek

Bir Planın Olsun

Korkuyu ve olumsuz duyguyu aşmak ve yapıcı ve proaktif bir şey yapmak için hangi adımları atabileceğinizi önceden belirleyin. Bu ilk başta garip gelebilir. Kararınızı unutmak veya başka faaliyetlerle dikkatinizi dağıtmak isteyebilirsiniz. Yapma. Herhangi bir çabada başarılı olmak, planlama ve uygulanabilir bir plan gerektirir.

Arkadaşlarından Yardım Al

Başka bir proaktif yaklaşım, arkadaşlarınızın, sevdiklerinizin ve müttefiklerinizin yardımını almaktır. Başkalarının önerilerini dinleyin ve yapabileceğinizi bildiğiniz şeylerle onları derinden düşünün. Acil durum yaklaşımlarıyla birlikte bir eylem planı oluşturun, kaynaklarınızı belirleyin, bir zaman çizelgesi hazırlayın ve işe başlayın. İlerlemenizi kontrol etmek, ek duygusal destek ve teşvik almak ve çabalarınızdan kaynaklanan başarı öykülerini paylaşmak için zaman zaman arkadaşlarınız, sevdikleriniz ve müttefikleriniz ağınıza geri döndüğünüzden emin olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön