İşYaşam Tarzı

İş Modeli Nasıl Test Edilir?

ş modeli : Ürün ve pazar arasındaki uyumun şimdi yeni bir kitabı var! Alexander Osterwalder’un çıkarmış olduğu kitapta müşteri sorunlarına karşı nasıl bir çözüm getirilmesi gerektiğine dair bilgiler yer alıyor.

Türkçe karşılığı yalın girişim olarak kabul edilmiş olan kitap oluşturulacak olan yeni girişimlerin de daha verimli bir şekilde olmasını öneriyor. Kitap 3 parça şeklinde sunuluyor.

Hipotez kurmak için iş modeli

Bulunduğunuz mekanın dışına çıkarak elde edilmiş hipotezleri test etmek için müşteri geliştirme ve minimum uygulanabilir ürünü yapmak için hızlı bir mühendislik.

Bahsettiğimiz bu tuvalinin yazarı A. Osterwalder iş modeli oluşturma kitabının adeta devamı niteliğinde çıkarılmış.

Kitabı üç şeyi amaçlıyor:

1- Değer teklifi tuvalini tanıtıyor

2- Bununla nasıl yeni girişimler tasarlayabileceğiniz gösteriyor

3- Müşteri geliştirmeyi bunu test etmek için nasıl kullanabileceğinizi öğretiyor

Value Proposition Design kitabı kesinlikle herkesin alması gereken bir kitap. Kitabın içeriğinde müşteri problemlerini anlayabilmek, potansiyel çözümler getirebilme, doğrulama gibi temel esasları konu alıyor.

İş Modeli Nasıl Test Edilir?
İş Modeli Nasıl Test Edilir?

Ürün ve Pazar uyumu

Yalın girişim konusunda bir şeyler biliyorsanız iş modeli tuvalinin girişimindeki hipotezlerin gösterilme amacı olduğunu da bilirsiniz.

Tuval içerisinde 9 tane kutu bulunuyor ve iş modelinin en önemli parçası olarak ise değer teklifi ve müşteri segmenti olarak kabul ediliyor. İş modelinin bu iki parçası ise çok önemli ve onlara da kendi isimleri veriliyor. Bunlar ürün ve pazar uyumu.

Değer teklifi tuvali iş modeli tuvalinde eklenti gibi iş yapıyor ve müşteri ile ürün arasındaki etkileşimi çok daha açık bir hale getirip detaylıca anlatmaya çalışıyor. Yani ürün ve pazar uyumundaki resmi vererek işinizi daha basit bir hale getiriyor.

Value Proposition Design hipotezleri test etme ve doğrulamaya yardım ediyor. Bu test araçları müşteri geliştirmenin dört adımından ilk ikisine uyuyor.

Aşağıdaki diyagram kitaptaki favorilerimden biri ve iş modeli ve değer teklifi tuvali ile nasıl müşteri keşfi ve müşteri doğrulaması yapılabileceğinin basit bir özetini sunuyor. Hipotezlerinizi çıkarma ve önem sırasına dizme ile başlıyorsunuz, sonra Test Kartları ile beraber testlerinizi tasarlıyorsunuz ve son olarak testlerinizi yaparak neyi öğrendiğinizi anlıyorsunuz. Tüm bunları yapılabilir kılmak için Osterwalder kitaba tahminlerinizi nasıl test edebileceğiniz hakkındaki fikirleri size sağlayacak bir deney kütüphanesi de eklemiş.

Sonuç: Value Proposition Canvas değer teklifi ve müşteri segmentinin nasıl etkileşime geçtiğinin detaylarını veriyor ve müşteri geliştirme sürecini anlatıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön