Girişimcilik

Küçülün, Ama Büyük Düşünün

Küçülün, Ama Büyük Düşünün: Binlerce inovasyon çabasını inceledim ve başarı ile başarısızlık arasındaki ayrımın altı kelimeye kadar indiğini gördüm. Başarılı olanlar “Büyük Düşün, Küçük Başla, Hızlı Öğren.”  Bu sayede başarısızlıklar olmaz.

Planlarınızı düşünürken, bu sözlerin nasıl uygulanabileceğini düşünün.

Büyük Düşün

“Büyük düşün” derken, başarılı yenilikçilerin tüm olası gelecekleri göz önünde bulundurduklarını kastediyorum. Mevcut varsayımlarının doğru olduğunu varsaymak yerine, gelişen teknoloji bağlamını anladıklarından emin olurlar. Yeni gelişmelerin onları nasıl işlerinden edebileceği de dahil olmak üzere kıyamet senaryolarını keşfetmekten gurur duymuyorlar. Ve giderek daha hızlı, daha iyi veya daha ucuz ürünler aramak yerine, büyük hayaller kurmaya cesaret ediyorlar.

Başarılı yenilikçiler, bir kategorinin veya tüm endüstrilerin kurallarını yeniden yazabilecek yeni ürünler olan ölümcül uygulamaları sürdürmek için temiz bir kağıttan başlamaya isteklidir.

Başarısız olanlar genellikle küçük düşünürler. Geleceğin şimdinin biraz farklı bir versiyonu olacağını varsayıyorlar. Değişimi artımlı olarak görmek ve müşterilerimizin bize bağlı kalacağını düşünmek insan doğasıdır, ancak artımlı düşünmek çok tehlikeli olabilir.

Küçülün, Ama Büyük Düşünün
Küçülün, Ama Büyük Düşünün

Örneğin, Microsoft,  kendi teknoloji varsayımlarına uymadığı için akıllı telefonu kaçırdı ve kendi ürünlerine nasıl meydan okuyabileceğini hayal edemediler.

Küçük Başla

Başarılı yenilikçiler, büyük düşündükten sonra “küçük başlarlar”. Potansiyel olarak büyük bir ürün için çoğunluğa atlamak yerine, fikri test etmek için daha küçük parçalara bölüyorlar. Sadece sezgilerine göre karar vermelerine veya hüsnükuruntuya dayalı finansal projeksiyonlara kilitlenmelerine izin vermezler. Gerçek verilere sahip olana kadar önemli kararları ertelerler.

Google’ın sürücüsüz arabasına yaptığı erken yatırımlar, bir araba şirketinin yeni bir çamurluk geliştirmesi için gerekenlerle aynı. Ayrıca, Google’ın sürücüsüz arabasıyla alay eden bu komik (ve ironik) dahil olmak üzere, aynı zamanda araba şirketlerinin Super Bowl reklamlarına harcadıklarından çok daha fazlası değildi:

Hızlı Öğren

“Hızlı öğrenen” şirketler, inovasyona bilimsel bir yaklaşım getiriyor. Bir demonun binlerce sayfalık iş planından daha değerli olduğunu düşünüyorlar.  Kapsamlı bilgi toplayabilmeleri ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını hızlı bir şekilde analiz edebilmeleri için, geniş kapsamlı bilgi toplayabilmeleri için, pilot aşamaya bile gelmeden önce kapsamlı, ucuz prototipleme yapıyorlar. Kendi fikirlerine de aşık olmazlar. Zor soruları sormaya devam edecek disipline sahipler ve projeleri umduklarına değil, öğrendiklerine göre bir kenara koymaya veya değiştirmeye hazırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön