Girişimcilik

Üretim Faktörü Sermaye

Üretim Faktörü Sermaye : Ekonomistler sermayeye atıfta bulunduklarında, artan iş üretkenliğine izin veren varlıklara fiziksel araçlar, tesisler ve ekipmanlarla atıfta bulunurlar. Sermaye , dört ana üretim faktöründen birini oluşturur.  Ekonomik sermaye, işletmelerin faaliyet göstermek ve genişlemek için biriktirdiği borç ve öz sermayeyi içeren finansal sermayeden farklıdır.

Ekonomide sermaye, artan iş üretkenliğine izin veren varlıklara atıfta bulunur. Gelişmiş sermaye ekipmanı yoluyla üretkenliği artırarak daha fazla mal üretilebilir ve yaşam standardı yükselebilir.

Sermayenin Ekonomik Rolü

Üretim faktörü sermaye, yapay olduğu için topraktan veya emeğe benzemez; insan eliyle yaratılmalı ve insan amaçları için tasarlanmalıdır. Bu, sermayenin ekonomik olarak faydalı olabilmesi için önce zamana yatırım yapılması gerektiği anlamına gelir. Örneğin, kendine bir olta yapan balıkçı, bunu yapmak için önce diğer faaliyetlerden zaman ayırmalıdır.

Bu anlamda sermaye malları insan uygarlığının temelidir. Binaların inşa edilmesi, araçların üretilmesi ve süreçlerin iyileştirilmesi gerekiyor. Gelişmiş sermaye ekipmanı yoluyla üretkenliği artırarak daha fazla mal üretilebilir ve yaşam standardı yükselebilir. Sermaye malları bazen üretim araçları olarak da anılır, çünkü bu fiziksel ve finansal olmayan girdiler, sonunda ekonomik değere sahip olabilecek nesneler yaratır.

Üretim Faktörü Sermaye
Üretim Faktörü Sermaye

Mallara Karşı Para

Sürekli gelişen üretim faktörü sermaye, üretimini takip eden şey nedeniyle önemlidir: daha ucuz ve daha cömert mallar. Paranın üretim faktörleri arasında yer almadığını unutmayın. Para ticareti kolaylaştırıyor ve bir malın değerinin etkili bir ölçüsü olsa da, bireyler para yiyemez, giyemez veya paranın kendisi tarafından korunamaz. Ekonomik faaliyetin, işin ve ticaretin nihai amacı para değil, mal elde etmektir. Para, malları satın almak için bir araçtır. Daha iyi sermaye malları, insanların daha uzağa seyahat etmelerine, daha hızlı iletişim kurmalarına, daha iyi yiyecekler yemelerine ve boş zamanın tadını çıkarmak için emekten yeterince zaman kazanmalarına olanak tanır.

Sermaye Malları Üretim Süreci

Her üretim faktörü sermaye üretim süreci tasarrufla başlar. Tasarruflar, yatırımlar oluşturarak yardımcı olur. Yatırımlar sonunda nihai mal ve hizmetlere yol açar. Geleneksel olarak, nihai mallardan gelir elde edilmeden önce insanları üretim süreçlerinde istihdam ederek önce tasarruf etmek ve ardından risk üstlenmek kapitalistin rolüdür. Üretim faktörlerinin tümü birbiriyle etkileşim halindedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön