Girişimcilik

Liderlerin İletişim Örnekleri

İletişim Örnekleri

Bir lider olmak ve gerçek bir lider gibi hareket etmek istiyorsanız öncelikli olarak iletişime dikkat etmeniz gerekiyor. Aşağıda bahsedeceğimiz iletişim örnekleri liderlerin iletişim becerilerini kapsamaktadır.

 1. Dinleme

Liderler için en önemli iletişim becerisi dinleme yeteneğidir. Profesyonel dinleme becerileri, mesajı dinlemeyi, mesajın arkasındaki herhangi bir duyguyu anlamayı ve mesajla ilgili soruları dikkate almayı kapsar. Mesajı dinlemek, ön yargıya kapılmadan veya başka düşünceler tarafından dikkatin dağılmadan gerçekleri doğru bir şekilde duymak anlamına gelir.

 1. İltifat Etme

İnsanlar ücretten daha fazlası için çalışırlar; çalışmaları için fark edilmek ve övülmek isterler. Övgüler duruma özel ve yazılıysa en etkilisidir, böylece daha sonra tekrar okunabilirler.

 1. Görevleri Açıkça Belirtin

Ne yapılması gerektiğini açıklarken “kim”, “ne”, “ne zaman”, “nerede”, “neden” ve “nasıl” sorularını düşünün. Sebebini açıklamak, özellikle son teslim tarihleriyle ilgili olarak özellikle hayati önem taşır. Çalışanlar, işlerinin büyük bir proje için bir dizi görevin yalnızca bir parçası olduğunun farkında olmayabilirler.

Liderlerin İletişim Örnekleri
Liderlerin İletişim Örnekleri
 1. Toplantıları Yönetme

Toplantıya davet edilen her bir kişinin tahmini saatlik ücretini toplantı süresiyle çarpın ve toplantının bu maliyete değip değmeyeceğine karar verin.  Toplantının amacı bilgi paylaşmaksa, konuşkan katılımcılara kapalı uçlu sorular sorun.

 1. Olumlu Sözlü ve Sözsüz İletişim

Çalışanlar liderlerini yakından gözlemler. Kötü bir haber almış olsanız bile, herhangi bir çalışan tarafından gözlemlenebildiğiniz zaman olumlu davranın. Gülümseyin ve gördüğünüz her çalışana “merhaba” deyin.

Mükemmel iletişim becerileri, liderlik ve iş için gereklidir. Liderlerinizin harika iletişimciler olmalarına yardımcı olmak için bu stratejileri kullanın.

Lider her durumda şirketini ve çalışanını düşünen kişidir. Bunun için çalışanlarının sorunlarıyla yakından ilgilenmesi önemlidir. Çalışan sorunları denildiğinde her ne kadar maaş akla geliyor olsa da iletişim sadece işle ilgili olmamalıdır. Gerektiği yerde özel hayat ve sosyal hayatı da en iyi şekilde dengelemesi gerekir. Personeliyle dışarıda yemek yiyen bir lider suratsız bir liderden çok daha etkili ve başarılı olacaktır.

Liderliğinizin sorgulanmasını istemiyorsanız iletişime mutlaka önem vermelisiniz. Aksi takdirde çalışanlarınız tarafından sevilmeyeceğiniz gibi işinizde de istediğiniz büyümeyi ve performansı yakalamayı da zora sokmuş olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön