Girişimcilik

Girişimcilik Hayatınızdaki Sihirli Değnek: 80/20 Kuralı

80/20 kuralı, kazancınızın %80’ini müşterilerinizin %20’sinden temin etmek anlamına gelir. Girişimciler bazen her şeyi tek başlarına halletmeye kalkarlar. Yani örneğin günün yarısını bilgisayara bulaşan bir virüsü temizlemeye harcayabilirler. Birçok gelecek vadeden girişimci bu tür ufak tefek “angarya” sayılabilecek işler nedeniyle potansiyelini tam anlamıyla gerçekleştirememektedir. Biri “zaman yönetimi” dediğinde muhtemelen yapılacaklar listesi, zaman çizelgeleri falan aklınıza geliyordur, ancak size kazanç sağlayan şey sürekli bir şeylerle meşgul olmanız değildir.

Aşağıda girişimci olarak sizi angarya işlerden kurtaracak ve esas işinize konsantre olmanızı sağlayacak beş taktik öneriyoruz. Artık gereksiz şeylerle zaman kaybetmeye bir son vermelisiniz.

Yardımcı işe alın.

Bu konuda ailenizdeki birinden ya da bir tanıdığınızdan yardım alabilirsiniz. Yemek pişirecek, temizlik yapacak birilerini bulmak kolaydır. Böylece bir girişimci olarak temizlik, yemek, çamaşır, ütü gibi şeyler için nereden baksanız haftada 15 saat kazanç sağlarsanız. Bu işleri başka birine havale ederek kendi işinize daha çok zaman ayırabilirsiniz. Bir girişimci olarak bunu yapmak zorundasınız. Bu hem sizin işinize gelir hem de başka biri bundan para kazanır. Bir taşla iki kuş vurur ve istihdam yaratmış olursunuz.

Kişisel bir asistanınız olsun.

80/20 kuralı için eğer iyi araştırma yaparsanız iyi bir asistan bulabilirsiniz. Bu konuda üniversiteden yeni mezun ve iş tecrübesi arayan gençler idealdir. Bu asistanın illa yanınızda ya da ofiste çalışması da gerekmez. Gerekirse sanal bir asistan da işe alabilirsiniz. Fatura ödeme, bilet alma, e-mail yönetimi gibi konularda size yardımcı olacak bu asistanların size ne kadar zaman kazandırdığını ancak tecrübe ederek görebilirsiniz.

Dinlenmek zaman kaybı değildir.

Sabahtan akşama kadar onlarca işin arasında koşuştururken yeterince üretken olamazsınız. 80/20 kuralına göre çalışan bir girişimci birkaç saatlik sıkı bir çalışmayla bir haftalık kazancını temin edebilen kişidir. Bu nedenle zihninizi ve bedeninizi dinlendirmeye önem verin. Perry Marshall’ın 80/20 İlkesi, 80/20 Satış ve Pazarlama konusundaki parlak incelemesi, bu kural pazarlama ve satış sürecine uygulandığında sonuçların fraktallarla nasıl büyütüldüğünü gösteriyor.

Bu taktikleri uygularsanız en önemli işlerinize yeterince zaman ayırabilir ve dikkatinizi dağıtan angarya şeylerden kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön