BaşarıGirişimcilik

Girişimlerin Başarısını Engelleyen Tuzaklar

Girişimlerin başarısını mahvedebilecek tüm olayları ve faktörleri hayal etmeye çalışıyorsanız makalemizi okumaya devam edin.  Şirketinizi bir felâkete götürebilecek akla gelebilecek her parçayı listelemek neredeyse imkânsızdır ve en tehlikeli sorunlardan bazıları asla gelmeyeceğinizi düşündüğünüz sorunlardır.

Birçok işletme ortak, önlenebilir sorunların bir sonucu olarak çöküyor ve bu sorunları gerçek bir zarar vermeden önce anlamak sizi onları önleyecek veya hafifletecek bir konuma getirebilir. Girişimler, sınırlı kaynaklara ve zayıf, değişken bir yapıya sahip oldukları için özellikle savunmasızdır, ancak girişimciler, bu tuzakları aramak için önlemler alarak felaketi önleyebilirler.

  1. Yetersiz Sermaye

İşletmelerin işleyebilmeleri için paraya ve bunun iyi bir payına ihtiyacı var. Girişimler genellikle başlayacak kaynakları bulmakta güçlük çekerler. Ya kredi bulmakta ya da denemek ve bir araya gelmek için kişisel finansal kaynakları bir araya toplamakta zorlanırlar. Daha deneyimli şirketler, harcamaları gelirlerinden ağır basmaya başladığında genellikle yetersiz sermayeden muzdariptir.

  1. Zayıf büyüme hızı

İş başarısızlığının önemli nedenlerinden biri de uygunsuz büyüme oranıdır. Çoğu girişimci için bu yeterince hızlı büyümemek olarak söylenebilir, ancak çok hızlı büyümek de bir sorun olabilir.

Girişimlerin Başarısını Engelleyen Tuzaklar
Girişimlerin Başarısını Engelleyen Tuzaklar

Yeterince hızlı büyümemek, çok para harcayacağınız anlamına gelir, fakat bunu aşacak müşterilere veya gelire sahip olmazsınız. Çok hızlı büyümek bir dizi sorun yaşatabilir. Örneğin talep çok yüksek olur, kaynaklar fazla çalıştırılır veya yetersiz personel ve müşterilerinize tutarsız deneyimler yaşatır.

  1. Rekabet sorunları

Asla rekabeti küçümseme. Dikkatli olmazsanız, özellikle de tam olarak anlamak için zaman ayırmadıysanız, rekabet işinizi mahvedebilir. Yeni bir fikre dayanan girişimler bazen piyasalarda göz kulak olmayı ihmal ederek kendilerinden fazla emin olurlar. Rekabet kötü bir şey değildir, ancak kendinizi şirketinizin gibi görünmesini sağlayacak şekilde farklılaştırdığınızdan emin olmanız gerekir.

  1. İç çekişme

Özellikle geliştirmenin ilk aşamalarında bir şirketi parçalayabilir. Birçok girişimde, tüm departmanlar küçük bir işçiye bağımlıdır ve tüm bu çalışanlar ayrılırsa departman ezilir. Çalışanlarınız arasında şirketin yönetimi konusunda bir anlaşmazlık olursa, tüm işletme kargaşaya sürüklenebilir ve bunun sonucunda müşteriler zarar görebilir.

Yukarıda girişimlerin başarılarını engellene bir takım  tuzaklardan bahsedilmiştir. Bu tuzakları dikkate almak başarınızı artıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön