Başarıİkna

Engelleri Aşmak İçin 5 İpucu

Hayatınızda kötü bir şey olduğunda, nasıl tepki verirsiniz? Zorlukların üstesinden gelme sürecine bir öğrenme fırsatı olarak mı yaklaşıyorsunuz yoksa sizi oyundan atmasına izin mi veriyor musunuz?

Bir kaza, sevilen birinin kaybı ya da hastalık olsun, zorluklar hepimizi etkiler. Ancak buna verilecek yanıt kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanlar zaman zorlaştığında kendisini geliştirir, bazıları ise hepsini bir arada tutmakta zorlanır.

Kabul edelim ki zorluk yaşandığında keyif verici bir şey yok. En kötü zamanda sizi korkutur ve gününüzü alt üst etmeye yeter. Hatta zorluk bazıları için hayatlarının her alanını olumsuz etkiler.

Zorluk, özellikle ara veremediğinde zorlu bir savaşa girmek gibi gelebilir.

Sonuç olarak, başarılı insanlar, zorluklar baş gösterdiğinde daha hızlı ayağa kalkabilirler. Hayatta yaşadığınız her olumsuz olayın arkasında bir amaç vardır. Ancak, bundan başarıyla sıyrılmak tamamen size kalmıştır.

  1. Engelleri Aşmak İçin Empati Kurmalısınız

Hepimiz hayatımızın bir noktasında zor zamanlar yaşıyoruz. Bu, yaşamın normal bir parçasıdır. Hepimizin yapmadığı şey, sıkıntı içindeyken kendimizle empati kurmaktır.

Başkalarına şefkat göstermenin bu kadar kolay ama kendiniz için bunu yapmanın zor olduğunu hiç hissettiniz mi?  Güçlüklerin daha hızlı üstesinden gelmek istiyorsanız, başlamak için en iyi yer, daha fazla empati kurmaktır. Bunu yaparak, duygusal sağlığınızı geliştirecek ve kendinize yükselmek ve ilerlemeye devam etmek için güven vereceksiniz.

Engelleri Aşmak İçin 5 İpucu
Engelleri Aşmak İçin 5 İpucu
  1. Mizah Aramalısınız

Zorluklar karşısında mizah aramak zihin, beden ve ruh için son derece iyileştirici olabilir. Bu acınızı gözden ikinci plana atmakla ilgili değil, onlara en çok ihtiyaç duyduğunuzda olumlu duygulardan yararlanmakla ilgilidir.

  1. İyimser Olmalısınız

Kötü şeyler olduğunda, olumsuz olmak ve ‘neden ben’ oyununu oynamak kolaydır. Ancak bu zihniyet sizi hiçbir yere götürmez.  Tersine, en zor zamanlarda bile iyimser olan insanlar daha hızlı başarırlar. İyimserlik, zorlukların üstesinden gelmek için güçlü bir araçtır. Araştırmalar, iyimserlerin hayal kırıklığı yaratan olayları açıklamak için daha olumlu yollar geliştirdiklerini ve genellikle bunları yeniden çerçeveleyebildiklerini gösteriyor.

  1. Kendinize İnanmalısınız

Kendinize ve sürece inancınız yoksa, bu listedeki tavsiyelerin hiçbiri önemli olmayacaktır. Zorlukların üstesinden gelme yeteneğinize duyduğunuz güven, herhangi bir şeyden geri adım atmanın anahtarıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön