GirişimcilikÖne Çıkanlar

Deneyim, Genç Girişimci İçin Ne Kadar Önemlidir?

Genç girişimci birisi için söylenebilecek en kışkırtıcı sözlerin başında. “Seni kendi şirketini yönetebilecek yeteneklere sahip olduğunu düşündüren şey de ne?”  Bu soru girişimcileri kışkırtan ve olmayanlarında en çok korktukları sorudur. Yani insanın yaptığı işte ne kadar ehil olup olmadığını sorgulayabilecek bir söz.

Girişimcilik temelde risk alınmasıyla yakından ilgili olan bir durumdur. Yani insanın daha önce yapılmamış, denenmemiş ve başarısından emin olunmayan bir işi yapması ve sınırları zorlaması şeklinde değerlendirilebilir. Henry Ford’un bu konu üzerine şöyle bir sözü vardır: ‘‘Eğer insanlara ne istediklerini sorsaydım bana söyleyecekleri daha hızlı bir at olurdu’).

Genç girişimci fikrinin kendisinden önce gelen sayısız girişimcinin çözememiş olduğu sorunu çözebileceğine kendisini ikna edebilen ve kendine güvenmekle alakalı bir durumdur.

Yapabileceklerinizi başarabilmek sizin deneyiminizle ve daha da önemlisi bundan önce kurumsal bir firmayla ne kadar çalıştığınızla alakalıdır.

Deneyim, Genç Bir Girişimci İçin Ne Kadar Önemlidir?
Deneyim, Genç Bir Girişimci İçin Ne Kadar Önemlidir?

Genç Girişimci Olmak

Çalıştığınız süre içerisinde bağlantılarınız, tanıdıklarınız ve deneyimleriniz iş dünyasında sizi doğru yol sürükleyebilecek olan bir bölümdür. Kendi yeteneklerinizi bilecek kadar ve eksikliklerinizi tespit edecek kadar mantıklı hareket edip tavsiye isterken onlara göre davranabilirsiniz.

Genç girişimci olmak isteyen birisi için tüm bunlardan daha da önemlisi tutumdur. Yani sizin fikir karşısındaki tutumunuz. Yani bu fikir kapsamında sizin özel bir şey yapmak için birtakım niteliklerden ve düşüncenizi destekleyecek deneyimlerden daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Gerçek manada gelişecek ve bir şeyleri değiştirecek fikirleri oluşturan vizyon deneyime dayalı bilimsel veriye veya tecrübeye dayalı inançtan ziyade neredeyse sadece hayallere ve hırslara bağlıdır!

Yani deneyimsizlik aslında bir engel değil bir nitelik olmalıdır. Deneyim bir insanın ne yapması ve nasıl yapması gerektiği konusunda iter, fakat neyi yapıp neyi yapamayacağınızı bilemiyor olmanız da her şeyi yapılabilir bir alanda gördüğünüzü gösterir.  Kısacası en basit ifadeyle genç girişimci yapamayacaklarını bilmez ve bunun içinde başarır.

Girişimcilik dünyanın en zor ancak başarılması durumunda da en güzel şeyi olarak tanımlanabilir. Bu öyle bir duygudur ki herkes buna cesaret edemez bu bir anlamda insana verilen bir yetenektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön