Öne ÇıkanlarSatış ve Pazarlama

Networking Yaparak Maksimum Fayda Nasıl Alınır?

Doğru bir şekilde yapıldığında networking hayal edildiğinden çok daha fazla kazandıran bir sistem olabilir. Pek çok insan da networking sistemine iş fırsatı, referans, bağlantı ve ürün anıtımı ile işlerini büyütme fırsatı yakalayabilir.

Plan yapın

Herhangi bir networking etkinliğine katılmadan önce, hangi yeteneklerinizi, güçlü yanlarınızı, beceri seti ve bağlantılarınızı sunabileceğiniz konusuna açıklık getirmeniz gerekiyor.  Ne hakkında konuşacağınızı planlayın, özellikle şimdi ve gelecekte insanlara nasıl yardım edebileceğiniz konusuna önem verin.

Kişisel ajandanızı unutun

Sadece iş bulmak için network kurmak veya normalde konuşmayacağınız insanlarla konuşmak size cazip gelebilir ama bu bir hatadır. Onun yerine, hedeflerinizin açık, dürüst ve samimi olmasını sağlayın ve birbirlerine yardım edebilecek insanlar arasında bir bağlantı oluşturun

Umursamazlık etmeyin

Konuştuğunuz her insanın değerini keşfetmeyi hedef edinin. Bir insanı sırf unvanı nedeniyle küçük görme hatasına düşmeyin. Tanıştığınız birisi “sadece” bir tezgâhtar olabilir, ancak unvanı nedeniyle görmezden gelerek o kişiden öğrenebileceğiniz bilgi veya bağlantıları da kaçırabilirsiniz.

Networking Yaparak Maksimum Fayda Nasıl Alınır?
Networking Yaparak Maksimum Fayda Nasıl Alınır?

Noktaları birleştirin

İnsanları dinlemeye ve ne gibi nitelikleri olduğunu öğrenmeye başladığınızda, bir insanın başka bir insana nasıl yardım edebileceğini kavramaya başlayacaksınız.

Nasıl yararlı olabileceğinizi hesaplayın.

Yanınıza biri yaklaştığında, mutlaka “Nasıl yardımcı olabilirim?” diye sorun. Çok nadir yapılan bir hareket olduğu için karşınızdakinin şaşkınlığını ve ardından takdir edici gülümsemesini gözlemleyebilirsiniz. Soruyu yönelttiğiniz insanın o gece size bir cevabı olmayabilir ancak bu sonradan yardımınıza ihtiyacı olmayacağı anlamına gelmez.

Takip edin ve tamamlayın.

Eğer birisine iletişimde kalacağınızı söylediyseniz, verdiğiniz sözü tutun ve elinizden gelen yardımı yapacağınızı yeniden doğrulayın. Eğer birisini tanıdığınız bir kişiyle tanıştırmaya söz verdiyseniz, biraz olsun zamanınızı ayırın.

Networking’in gücüne inanın

Networking’in gerçek değerinin başka insanlara yardım etmek olduğuna inanıp size düşeni yaptığınıza inandığınız zaman kısa sürede etrafınızdaki değişimin farkına varacaksınız. Bu yaklaşımın güzelliğinin farkına ise ancak size kazandırdıklarını gördükten sonra anlayacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön