Girişimcilik

Girişimci Olmak İçin Almanız Gereken 8 Ders

Girişimci illa üniversite mezunu olmak zorunda mı? Bu soru hep tartışılmıştır, ancak bilinmesi gereken tek bir şey vardır ki şirketinizi yönetmeniz için alınabilecek bazı dersler vardır.

Aslında bu sorunun sorulmasındaki en önemli neden ise Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg, ve Walt Disney gibi dev bilişim isimlerinin okulu terk etmelerine rağmen oldukça başarılı girişimci olmaları. Hatta bu örneği biraz daha geliştirecek olursak Tumblr’ın kurucusu olan David Carp okulunu 14 yaşındayken bırakmış olması.

Evet bahsetmiş olduğumuz bu istisnaları dışarıda tuttuğumuzda üniversite okumuş olmak sizin girişimci olabilmeniz için oldukça faydalı ve daha da önemlisi sizin girişimde ne yöne doğru eğileceğinizi de önemli ölçüde etkiliyor. Yani burada da şöyle bir sonuç var ki etrafınızdaki insanlara baktığınızda girimcilikle ya da ortaklarıyla üniversitede buluşmuş ve daha sonrasında şirketini açmışlar.

Girişimci olmak için alınması gereken 8 ders

 1. Finans ve Muhasebe

Bir şirket için finans ve muhasebe konuları oldukça önemli. Bütçenizi doğru dengelemek vergilerinizi doğru ödemek şirketinizin önemli bir sorumluluğudur. Eğer ki siz bütçenizle muhasebenizi doğru tutmazsanız bu şirketinizin sonun gelmesi anlamına gelecektir. Muhasebe finans dersi aldığınızda ise şirketinizin nakit akışını nasıl yönlendireceğinizi bilirsiniz.

 1. Pazarlama

Girişimci olmak istiyorsanız pazarlama ile içli dışlı olmak zorundasınız.  Bir ürün ya da fikri alıcıya atarken, onların bununla nelere sahip olabileceklerini en güzel şekilde anlatmanız gerekiyor. Alacağınız pazarlama dersi ile birlikte insanların duymak istediklerini çok rahat bir şekilde verebilirsiniz.

 1. Ekonomi

İşinizle ilgili olarak almanız gerekli olan derslerden bir tanesi de ekonomidir. Bu ders size üretiminiz, dağıtımınız ve tüketim konusunda faydalı bilgiler verecektir.

 1. Yönetim

Yönetim dersi, adından da anlaşılacağı üzere personelinizle iletişiminizin nasıl olması gerektiği konusunda size büyük bir katkı sağlayacak. Takımınızı motive ederken de birlikte nasıl çalışılabileceğine yol gösterecektir.

Girişimci Olmak İçin Almanız Gereken 8 Ders
Girişimci Olmak İçin Almanız Gereken 8 Ders
 1. Topluluğa hitap etme

Girişimciliğin en önemli özelliği topluluğa hitap edebilme yeteneğidir. Alacağınız bu ders sayesinde girdiğiniz ortamda aniden karşılaşacağınız durumlarda bile nasıl hareket etmeniz gerektiğini, nasıl hitap etmeniz gerektiğini öğretecek.

 1. Yazı ve kompozisyon

İyi bir yazar olsanız da bu kendinizi geliştirmeyeceğiniz anlamına gelmeyecektir. Eğer daha iyisini yazmak istiyorsanız mutlaka bu dersi almanız gerekir. Girişimciler hayatları boyunca yazı yazmaya da devam edeceklerdir.

Girişimci Olmak İçin Almanız Gereken 8 Ders
Girişimci Olmak İçin Almanız Gereken 8 Ders
 1. Bilgisayar Bilimi

Girişimci her şeyi takip ederken teknolojiden ve onun getirdiklerinden geri kalmamak zorundadır. Bunun için de işinizi sürdürmek ve büyütmek istiyorsanız bilgisayar bilimi öğrenmeniz çok önemlidir.

 1. Herhangi bir tarihi dersi

Evet, tarih öğrenmek size zor hatta korkunç geliyor olabilir ancak girişimci için en önemli şey geçmişten dersler almaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön