Satış ve Pazarlama

Hedef Kitlenizi Nasıl Belirmelisiniz?

Hedef kitlenizi belirleme: Bir etkinliğe davet edildiğinizde ne giyeceğinizi merak edersiniz? Bazı etkinliklerde şıklık bazılarında da sıradan olmak önemlidir. Bu nedenle gideceğiniz etkinlik hakkında önceden fikrinizin olması iyi olacaktır. Ne giyeceğinizi bilmek, ne söyleyeceğinizi bilmek gibidir.

Hedef Kitlenizi Nasıl Tanımlarsınız?

Neyi söylemenin uygun olduğunu, nasıl söyleneceğini, kullanılacak görsel ipuçlarını ve bu insanların nerede takıldığını bilmek, böylece nerede pazarlama yapacağınızı bilmek, hedef kitlenizi anlamanın bir parçasıdır.

Hedef kitle, pazar araştırmasına dayalı olarak tanımladığınız bir şeydir. Bu araştırma, ideal müşteriler olacağını düşündüğünüz insanları ve demografiyi araştırmaktan gelebilir.

Neden Hedef Kitle Tanımlamalısınız?

Etkili pazarlama, izleyiciye, onları gerçekten “anladığınız” ve onların neyle ilgilendikleri hissini verir. Birini gerçekten “elde etmek” için, onu “tanımanız” gerekir, yani onun hoşlandığı, hoşlanmadığı şeyler, hobileri, korkuları, ihtiyaçları, istekleri, geliri, demografisi ve alışkanlıkları hakkında net bir fikre sahip olmanız şarttır. Hedef kitlenizi tanımlamak, onlarla kişisel düzeyde bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Nasıl düşündüklerinin nüanslarını anlarsınız. Bu daha derin anlayışla, hedef kitlenizde anlamlı ve yankı uyandıran pazarlama kampanyaları oluşturma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır; bu da, aşağıdakileri yapma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir:

 • Pazarlama kampanyalarınıza dikkat edin
 • Ne sattığınızla ilgilenin
 • Pazarlama kampanyalarınızı hatırlayın
 • Ürününüzü veya hizmetinizi satın almayı düşünün

Hedef Kitlenizi Nasıl Kullanacaksınız?

Hedef kitlenizi tanımladığınızda, işletmeniz için oluşturduğunuz her şey için temel olarak kullanacaksınız, örneğin:

 • Ürün ve hizmetlerin adları
 • Ürün tasarımı için kullanılan renkler, yazı tipleri ve resimler
 • Pazarlama varlıklarınızdaki görsel içerik
 • Pazarlama için kullanılan yazılı ve sözlü kelimeler
Hedef Kitlenizi Nasıl Belirmelisiniz?
Hedef Kitlenizi Nasıl Belirmelisiniz?

Kaç Hedef Kitle Üyesi Tanımlamalısınız?

Bu konu için doğru bir cevap yoktur, ancak araştırmanızı yaparken birden fazla kişinin kendini gösterdiğini görebilirsiniz. Örneğin, ürününüzün erkekler ve kadınlar için uygun olduğunu görebilirsiniz. Öyleyse, muhtemelen en az iki hedef kitle üyesinin tanımlanması gerekir. Ürününüz için ideal olan birçok farklı kişiliğiniz olduğunu fark ederseniz, muhtemelen farklı kişiler için özel olarak pazarlama kampanyaları oluşturmak isteyeceksiniz. Örneğin, muhtemelen 20 yaşındaki bir üniversite öğrencisiyle, 40 yaşındaki bir yöneticiden farklı konuşursunuz.  Hedeflemeye çalışmadığınız kişileri tanımlamak, pazarlama kavramlarını ve platformlarını göz ardı etmenize yardımcı olabilir.

Hedef Kitlenizi Tanımlamanın Yolları

Rakiplerinizin kimlerin ilgisini çektiğini araştırırken, insanlarla röportaj yapmak size en fazla bilgiyi sağlayacaktır. Ürünü beğenmiş veya beğenmemiş, ürünü deneyen herkesle görüşün; buna siz ve ekibiniz dahildir. İnsanlarla röportaj yapamıyorsanız, çevrimiçi ortamda rakiplerinizle kimlerin etkileşime girdiğini araştırabilirsiniz, ancak bu daha az anlayışlı bir yaklaşımdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön