İş

Müşteri Kazanmak Zor, Kaybetmek ise Bir o Kadar Kolay

Yeni Müşteriler Kazanmanın Yolları

Müşteri kazanmak zor, kaybetmek ise bir o kadar kolay, bunun için müşteri kazanmadan önce elinizdeki müşterilerinizi iyi tutmanız gerekiyor. Müşterilerinize gerekli olan ilgi ve alakayı gösterdikten sonra yeni müşteriler kazanmanın yolları hakkında birkaç önemli bilgi verelim.

 1. Tavsiye İsteyin

Tavsiyeler, yeni müşteriler edinmenin en iyi yollarından biridir; ancak arkanıza yaslanıp mevcut müşterilerinizin arkadaşlarını ve aile üyelerini size tavsiye etmelerini beklerseniz, uzun süre bekleyebilirsiniz. Memnun müşterilerinizden aktif olarak tavsiye almak için bir sistem uygulayarak sorumluluğu üstlenin.

 1. Yeni Bağlantılar ve İlişkiler Kurun

Sektörünüz ve müşterilerinizle ilgili ağ organizasyonlarına ve etkinliklere katılarak eski moda ağızdan ağıza iletişim kurun. Ağ oluşturmaya “Başkalarına nasıl yardım edebilirim?” tavrıyla yaklaştığınızdan emin olun. “Benim için ne var?” yerine Nasıl hizmet edeceğinizi düşünerek, yeni müşterilere yol açan ilişkiler kuracaksınız.

Müşteri Kazanmak Zor, Kaybetmek ise Bir o Kadar Kolay
Müşteri Kazanmak Zor, Kaybetmek ise Bir o Kadar Kolay
 1. Yalnızca yeni müşteriler için indirimler ve teşvikler sunun.

Tanıtımlar, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi denemek için düşük riskli bir yol sağlayarak meraklı müşterileri kapınıza çekebilir. Hangi müşterilerin özel teklifi kullandığını takip edin, ardından onları sizden satın almaya devam etmeye teşvik eden ve ikna eden pazarlama mesajıyla hedefleyin.

 1. Eski müşterilerle yeniden iletişime geçin.

Bir süredir sizinle iş yapmayan eski müşteriler de dahil olmak üzere eski olan her şey yeniden yeni olabilir. Müşteri bağlantılarınızı düzenli olarak gözden geçirin ve herhangi bir etkileşim veya satın alma olmadan altı ay veya bir yıl sonra, e-posta, doğrudan posta veya telefon yoluyla özel bir teklifle hareketsiz müşterilere ulaşın.

 1. Web sitenizi geliştirin.

Bu günlerde tüketiciler  öncelikle çevrimiçi arama yaparak yeni işletmeler buluyor. Bu, web sitenizin yeni müşteriler çekmek için biraz ağır kaldırması gerektiği anlamına gelir. Tasarımın, içeriğin, grafiklerin ve SEO’nun güncel olduğundan emin olmak için web sitenizi bir kez daha gözden geçirin.

 1. Tamamlayıcı işletmelerle ortak olun.

Benzer bir müşteri tabanına sahip olan, ancak doğrudan rekabet etmeyen işletmelerle takım kurun ve birbirinize yeni işler kazandırmak için birbirinizin müşterilerini nasıl hedefleyebileceğinizi planlayın. Örneğin, bir hamile giyim web sitesi ve bir bebek ürünleri web sitesi eşleşerek birbirlerinin müşterilerine indirimler ve fırsatlar sunabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön