İş

Nasıl Bir İş İstiyorsunuz?

İşe alma ve özgeçmiş yazma konusunda çalışırken, iş arayan birçok insanla konuşuyorum. Genellikle ilk sorum “Nasıl bir iş arıyorsunuz?” oluyor ve size şunu söyleyeyim, oldukça korkunç cevaplar alıyorum.

En büyük korkum, insanların ” herhangi bir şey” ile yanıt vermesidir. Faturaları ödeyen şeyin para ve iş olduğunu anlıyorum ve işsiz olmanın bir çeşit çaresizliği var, ancak böylesine yüklü bir soruyu cevaplamanın bir sanatı var. Bu yüzden “Nasıl bir iş arıyorsunuz?” sorusunun cevabını en iyi şekilde sizlerle paylaşmak istedim.

Genel bir kural, eğer biri size bir konu hakkında çeşitli sorular sormaya devam ederse, cevabınızı merak eder ve sizden daha fazla bilgi almaya çalışır. Örneğin, birine “Nasıl bir iş arıyorsunuz?” diye sorduğumda, “herhangi bir şey” diye cevap verdiğinde, takip sorularım genellikle şuna benzer:

“Kariyer yolunuz nasıl görünüyor?”

“Çalışmayı düşündüğünüz bir sektör var mı?”

“Ne tür becerilere sahipsin?”

“Masa başı işi mi arıyorsunuz yoksa farklı bir şey mi?”

Nasıl Bir İş İstiyorsunuz?
Nasıl Bir İş İstiyorsunuz?

Herhangi bir şey” cevabını verirseniz ve birisi size bu tür sorular sormaya devam ederse, lütfen “Her şeyi yaptım” veya “Her şeye açığım” ile cevap vermeye devam etmeyin. Bunun gibi açık uçlu cevaplar vermeye devam ederseniz, yaptığınız tek şey kendinizi iş fırsatlarından mahrum bırakmaktır, çünkü cevaplarınız düşünce, coşku ve yaratıcılık eksikliğini gösterir.

“Nasıl bir iş arıyorsunuz?” sorusunun en iyi cevabı. Gerçekler ve örneklerdir.

Yine de her şeye açık olabilirsiniz, ancak bunu ifade etmenin daha iyi bir yolu şöyledir:

“Şu anda herhangi bir işe gerçekten açığım çünkü bir gelir elde etmem gerekiyor, ancak x, y ve z sektörlerinde çalıştım ve uzmanlık alanlarım a, b ve c’yi içeriyor.”

Nasıl Bir İş İstiyorsunuz?
Nasıl Bir İş İstiyorsunuz?

Geçmişteki işleriniz ve becerilerinizle ilgili doğrudan örnekler vererek, işe alım görevlisine sizi nereye yerleştireceğine dair daha iyi bir resim vermiş olursunuz. Hala her şeye açık olabilirsiniz, ancak güçlü yönlerinizi kitlesel olarak göstermek, arzu ettiğiniz konuma ulaşmanıza yardımcı olur. İçedönük bir kişiyi satış pozisyonuna yerleştirmek veya dışa dönük bir kişiyi tüm gün evrakları dosyalaması için arka ofise yerleştirmek muhtemelen en iyi fikir olmayacaktır ve işe alım görevlileri/işe alım yöneticileri genellikle birinin en iyi nereye uyacağını söyleyebilir, ancak onlara vermezseniz çalışılacak bazı bilgiler, yapabilecekleri çok şey var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön