Başarı & Motivasyon

Geleneksel Ödüller Etkili midir?

Geleneksel Ödüller: Motivasyon, çok yönlü, karmaşık bir şeydir. İnsanları olabileceklerinin en iyisi olmaları için motive eder? Kendimizi nasıl motive ederiz? Bazen bir hedefe doğru koştuğumuzda, aniden enerji kaybederiz ve bitiş çizgisini geçmeden önce darmadağın oluruz. Bunun sonucunda da hedefimize ulaşmak için motivasyonumuzu kısmen kaybederiz?

Dan Pink , geleneksel ödüller ve motivasyon üzerine mükemmel bir kitap yazmış : Drive: Bizi Motive Eden Şeyle İlgili Şaşırtıcı Gerçek .

Pink motivasyonu tartışırken, onu iki özel türe ayırır: dışsal ve içsel .

Dışsal motivasyon, para veya övgü gibi dış güçler tarafından yönlendirilir. İçsel motivasyon, içeriden gelen bir şeydir ve zorlu bir görevi tamamladıktan sonra hissettiği sevinç kadar basit olabilir. Pink ayrıca iki farklı görev türünü açıklar: algoritmik ve sezgisel.

Algoritmik bir görev, tek bir sonuca götüren tanımlanmış bir yolda bir dizi talimatı takip etmenizdir. Sezgisel bir görevin yönergesi veya tanımlanmış yolu yoktur, kişi yaratıcı olmalı ve görevi tamamlamak için olasılıkları denemelidir.

Gördüğünüz gibi, iki tür motivasyon ve görev oldukça farklı.

Ne tür bir ödül verildiğine bağlı olarak birbirlerine karşı nasıl oynadıklarına bakalım.

Geleneksel Ödüller Etkili midir?
Geleneksel Ödüller Etkili midir?

Temel Geleneksel Ödüller

Paranın bir çalışanı motive etmenin en iyi yolu olduğu düşünülüyordu. Birinin şirketinizde kalmasını veya daha iyi performans göstermesini istiyorsanız, sadece finansal teşvikler sunmanız gerekiyordu. Motivasyon olarak para konusu birçok sektörde tartışmalı hale geldi. Nitelikli bir işçi iseniz, istediğiniz maaş aralığında bir iş bulmanız oldukça kolay.

Elbette işyerinde herhangi bir motivasyon tartışmasının başlangıç ​​noktası hayatın basit bir gerçeğidir: İnsanlar geçimini sağlamak zorundadır. Maaş, sözleşme ödemeleri, bazı avantajlar, birkaç avantaj benim “temel ödüller” dediğim şeylerdir. Bir kişinin temel ödülleri yeterli veya hakkaniyetli değilse, odak noktası, durumunun adaletsizliğine ve durumunun endişesine olacaktır. Ne dışsal motivasyonun tahmin edilebilirliğini ne de içsel motivasyonun tuhaflığını elde edemezsiniz. Çok az motivasyon alacaksınız. Bir motivasyon aracı olarak paranın en iyi kullanımı, insanlara para meselesini masadan kaldıracak kadar ödeme yapmaktır.

Temel geleneksel ödüller sıralandıktan sonra, davranışımızı dürtmek için  farklı yöntemler teklif edilir. Bu ödüllerin çoğu aslında amaçlananın tersi etkiye ulaşacaktır.

Daha fazlası için https://basarimuhendisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön