Başarı & Motivasyon

Çalışan Annenin Zaman Yönetimi Nasıl Olmalı?

Çalışan Annenin Zaman Yönetimi : Bugünlerde herkesin meşgul olduğunu söylemek yetersiz kalır, ancak çalışan bir anneyseniz, ilk çocuğunuzu doğurduktan sonra hastaneden eve dönerken bile işinizle ilgili rahatsız edilebilirsiniz. Yoğun ve zorlu bir çalışma hayatı içerisinde merdivenleri tırmanırken iki çocuk büyüttüm, bu yüzden boş zamanın ne kadar zor ve değerli olabileceğini biliyorum.

İyi haber şu ki, en meşgul anne bile en yoğun günden bile nefes almasını bilir. İster çalışmak, ister başkalarıyla ilgilenmek için, ister kendinize bakmak için  şey başarılabilir. Küçük zaman blokları herkes için yararlı olsa da, çalışan anneler onları nasıl kullanacaklarını bilirler.  Yani 15 dakikalık bir zaman aralığı bile bir saatlik potansiyel gibi hissettirebilir.

Çalışan anneyseniz, yaşamınız büyük olasılıkla koreografiye tabi tutulur. Yine de sizi temin ederim ki, daha az zamanla daha fazlasını yapmanın yolları vardır. İşte ipuçlarım.

 1. Uyumaya yeterince zaman ayırın.

Gelişebilmeniz için uykuya öncelik verin. Bütün gün sürükleniyor ve yeterince dinlenmiyorsanız nihayetinde zaman kaybedeceksiniz. Diğer aktiviteler gibi uykuyu planlayın ve ertesi gün çalışabilmek için zamanında yatın.

 1. Aklı başında çalışma saatleri belirleyin.

İşvereninizle çalışma saatleriniz için benzer beklentileriniz olduğundan emin olun. Yaşam taahhütleri ve iş projeleri gelgiti olacak, bu nedenle beklentilerin değişmediğinden emin olmak için periyodik olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Çalışan Annenin Zaman Yönetimi Nasıl Olmalı?
Çalışan Annenin Zaman Yönetimi Nasıl Olmalı?
 1. “Hayır”ın gücünü benimseyin.

Hayır demek zor olabilir, ancak başka türlü erişemeyeceğiniz zamanı serbest bırakan bir beceridir. Sınırları zorlamanızı izlemek, çocuklarınıza sınır koymanın değerini öğretir.

 1. Ulaşılabilir günlük hedefler belirleyin.

Siz süper kahraman değilsiniz ve olmaya çalışmayın. Günlük hedeflerinizi tamamlayacak kadar gerçekçi yapın yeterli. Unutmayın, zamanınız varsa daha fazlasını yapabilirsiniz.

 1. Çoklu görev yapmayı denemeyin bile.

İnsan, eldeki göreve odaklandığında daha iyi performans gösterirler. İşteyken, akşam yemeği için endişelenmeyi bırakın; Oğlunuza ödevi konusunda yardım ederken, kocanıza başka bir iş vermeyin. Çünkü kafanızda her ikisinin de planlaması olacağından ikisi de yanlış olacaktır.

 1. Mükemmelliği bırakın.

Mükemmel olmayı beklemek yeterince temiz olan bir evi tekrardan temizlemek gibidir. Yani mükemmelliği bırakın sadece yaptığınız işin temiz olmasına özen gösterin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön