Başarı & Motivasyon

Kendi Öfke Kontrolümüzü Yönetmek İçin İpuçları

Kendi Öfkemizi Yönetmek İçin İpuçlarıÖfkenizin sözlerinizi ve üslubunuzu kontrol etmenin zor olduğu bir seviyede olduğunu düşünüyorsanız, konuyla başka bir zamanda ilgilenmeyi seçin. “Şu anda konuyu tartışmak istemiyorum” diyebilir ve görüşmeyi başka bir zamanda yapmak için düzenlemeler yapabilirsiniz.

Stresi ve öfke azaltma

Rahatlama, egzersiz veya tartışma yoluyla kendinizi sakinleştirmek için adımlar atın ve sorunu çözmek için bir eylem planı geliştirin.

Her şey neyle ilgili ve ne istiyorsun?

Öfkenizin kaynaklarının neler olduğunu analiz edin – bu durum neden bu kadar güçlü bir öfke tepkisini tetikledi? Bu

Çatışmadaki diğer kişi (ler) ile konuşmadan önce kendinize şunu sorun:

  • Beni tam olarak ne rahatsız ediyor?
  • Diğer kişinin ne yapmasını ya da yapmamasını istiyorum?
  • Duygularım konuyla orantılı mı? “

Çatışmayı ve diğer kişiyle diyalog kurmaktaki amacınızın ne olduğunu düşünmek için biraz zaman ayırın. Niyetlerimizle ilgili ne kadar net olursak, istenen sonucu elde etme olasılığımız o kadar artar.

Genel sağlık bir etkiye sahiptir

Fiziksel yorgunluk, ağrı, alkol, uyuşturucu veya diğer son stresler öfke eşiğinizi düşürebilir. Böyle zamanlarda zor konuşmalara girmeyin.

Kendi Öfkemizi Yönetmek İçin İpuçları
Kendi Öfkemizi Yönetmek İçin İpuçları

Kendini Bil

Hepimizin geçmiş deneyimlere dayanan hassasiyetleri vardır ve bu da belirli durumlarla karşılaştığımızda bizi daha çok sinirlendirebilir. Öfke mevcut durum tarafından garanti edilmeyebilir, ancak geçmiş deneyimler tarafından tetiklenen bir yanıt olabilir.

Öfkeyi Yönetmekte Sorun Yaşayıp Yaşamadığınızı Düşünün

Genelde öfkenizi uygun yollarla yönetmekte sorun yaşıyorsanız, sorunu kabul edin. Sorunu kabul etmek, kendi kendine düşünme, güvendiğiniz başkalarıyla tartışma, gibi konularda size destek olacaktır.

“Düşüncelerimiz öfkemize neden olur”

Örneğin, iki kişi evlerine giderken şehir trafiğinde arabalarında mahsur kalıyor. Bir kişi gecikmeden duman çıkarır ve büyük bir şehirde veya yakınında yaşadığınızda, diğeri müzik dinlerken ve gecikmeyi normal bir durum olarak kabul ederken neden buna katlanmak zorunda olduklarını sorgular.

İki kişi arasındaki fark, durum hakkında kendilerine söylediklerinde yatıyor. Kızgın duyguların üstesinden gelmek için, çatışma veya diğer kişi hakkında kendimize söylediklerimizi incelememiz yararlıdır.

Kendi kendimize söylediğimiz “kendi kendine konuşmamız” duygularımız ve tepkilerimiz üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön