İş

5 Adımda Nasıl Lider Olunur?

Lider olmak : Herkes size liderlik deneyiminin öneminden bahsediyor, ama kimse nasıl liderlik pozisyonu alacağınızı söylemiyor. Bizde buradan yola çıkarak siz değerli takipçilerimizin lider olmasına yardımcı olabilecek 5 ipucundan bahsedelim istedik. İşte lider olmana yardımcı olacak 5 ipucu:

Kuruluşun Bir Üyesi Olun

Takipçi değilseniz, lider olmayı bekleyemezsiniz. Her zaman bir kulüp başkanı olma şartı olmasa da, uzun süredir kulübün tanınmış bir üyesiyseniz, çalışan arkadaşlarınıza göre büyük bir avantaja sahip olacaksınız. Sadece meslektaşlarınız sizi iyi tanımakla kalmayacak ve bu nedenle yönetim kuruluna oy verme konusunda kendinize güvenecek, aynı zamanda kulübün içini ve dışını öğrenme şansınız olacak. Bu şekilde kulüpte yapabileceğiniz iyileştirmeleri düşünebilirsiniz. Bunu sadece bir kulübün üyesi değil çalıştığınız sektör içinde değerlendirebilirsiniz.

Fikirlere katkıda bulunun

Bir kulübün basitçe “üyesi” olsanız bile, yine de değişiklik yapmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bir bağış kampanyası için fikirlerle katkıda bulunun ve onu yürütmeye yardımcı olmak için fazladan bir rol oynayın. Diğer üyelerinize kulübün devamlılığını sağlamaya yardımcı olacak yenilikçi fikirleriniz ve gelecekte kulübü geliştirmek için fikirlerinizin olduğunu gösterin.

Mevcut Liderlerle Konuşun

Favori kulübünüzün gelecekteki başkanı veya spor takımınızın kaptanı nasıl olacağınız konusunda tavsiye arıyorsanız, o zaman çok uzağa bakmanıza gerek yok! Yönetim kurulu üyelerine bulundukları yere ulaşmak için geçirdikleri süreci sormaktan çekinmeyin. Bazı kuruluşlar, mevcut olanlar tarafından seçilen yeni yönetim kurulu üyelerine sahiptir, bu nedenle onları tanımaktan zarar gelmez.

lider olmak
lider olmak

İyi Liderlik Niteliklerini Uygulayın

Sahip olmak için lider olmak gerekmez. Olumlu bir tutum sergilemek, başkalarını motive etmek ve bir takım oyuncusu olmak için zamanınızı bir üye olarak kullanın. Ek olarak, sizi yönlendiren insanlarda bulduğunuz iyi nitelikleri düşünün ve onları taklit etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Cesaretinizi kaybetmeyin

Başarısızlığın gelecekteki başarınızın önüne geçmesine asla izin vermeyin. İlk denemenizde lider seçilmemiş olsanız bile, tekrar denemeniz önemlidir. Başarısızlık size kendinizi geliştirme fırsatı sunar, böylece karşınıza çıkan bir sonraki fırsata daha da hazırlıklı olursunuz.

Yukarıda lider olmak, nasıl olmalıdır, liderliğe giden yolda yapmanız gerekenler nelerdir? Örnekli olarak anlatılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön