Genel

Topluluk Önünde Konuşma için 10 Tavsiye

Aşağıda bir yöneticinin ya da liderin veya sıradan birinin topluluk önünde konuşurken ne şekilde olması gerektiğine dair kısa bilgi yer almaktadır.

Sinirlilik Normaldir. Alıştırma ve Hazırlık!

Tüm insanlar kalp çarpması ve el titremesi gibi bazı fizyolojik tepkiler hissederler. Bu duyguları, kötü performans göstereceğiniz veya kendinizi aptal yerine koyacağınız duygusuyla ilişkilendirmeyin. Bazı sinirler iyidir. Sizi terleten adrenalin, aynı zamanda sizi daha uyanık ve en iyi performansınızı sergilemeye hazır hale getirir.

Kaygının üstesinden gelmenin en iyi yolu hazırlanmaktır. Notlarınızı birkaç kez gözden geçirmek için zaman ayırın. Materyal konusunda kendinizi rahat hissettiğinizde, bol bol pratik yapın.

Kitlenizi Tanıyın

Mesajınızı oluşturmaya başlamadan önce, mesajın kime yönelik olduğunu düşünün. Dinleyicileriniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Bu, kelime seçiminizi, bilgi düzeyinizi, organizasyon modelinizi ve motivasyon ifadenizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Topluluk Önünde Konuşma için 10 Tavsiye
Topluluk Önünde Konuşma için 10 Tavsiye

Amacınıza Ulaşmak İçin Malzemenizi En Etkili Şekilde Düzenleyin

Konuşmanız için çerçeve oluşturun. Konuyu, genel amacı, özel amacı, ana fikri ve ana noktaları yazın. İlk 30 saniyede izleyicinin dikkatini çektiğinizden emin olun.

Eleştirileri İzleyin

Odağı seyirci üzerinde tutun. Tepkilerini ölçün, mesajınızı ayarlayın ve esnek kalın. Hazır bir konuşma yapmak, en sadık dinleyicilerin bile dikkatini kaybetmenizi veya kafalarını karıştırmanızı garanti eder.

Kişiliğinizin Ortaya Çıkmasına İzin Verin

Kendiniz olun, herhangi bir iletişim türünde konuşan bir kafa olmayın. Kişiliğiniz parlarsa daha fazla güvenilirlik oluşturacaksınız ve izleyicileriniz sizi gerçek bir insan olarak görebilirlerse söyleyeceklerinize güveneceklerdir.

Mizah Kullanın

Sunumunuza komik bir anekdot ekleyin ve kesinlikle dinleyicilerinizin dikkatini çekeceksiniz. İzleyiciler genellikle bir konuşmada kişisel bir dokunuştan hoşlanırlar. Bir hikaye bunu sağlayabilir.

Mecbur kalmadıkça Okumayın Konuşun

Bir metinden veya slayttan okumak kişilerarası bağlantıyı bozar. Dinleyicilerle göz teması kurarak, odağı kendinize ve mesajınıza verirsiniz. Kısa bir taslak, hafızanızı canlandırmak ve sizi görevde tutmak için hizmet edebilir.

Sesinizi ve Ellerinizi Etkili Kullanın

Sözsüz iletişim mesajın çoğunu taşır. İyi bir anlatım dikkati kendi üzerine çekmez, bunun yerine konuşmacının fikirlerini net ve dikkati dağılmadan iletir.

Dinamik Bir Sonla Kapatın

Konuşmanızı, dinleyicilerinizin kesinlikle hatırlayacağı bir özet ve güçlü bir ifade ile sonlandırın.

Görsel-İşitsel Yardımcıları Kullanın

Çok fazla kişi izleyiciyle doğrudan bağlantıyı kesebilir, bu yüzden onları dikkatli kullanın. İçeriğinizi geliştirmeli veya netleştirmeli veya kitlenizin dikkatini çekmeli ve sürdürmelidirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön