İş

Kariyer Yeteneklerini Geliştirmenin Yolları

Kariyer değiştirme zamanı geldiğinde, en çok rağbet gören işlerden veya en iyi maaşlardan daha fazlasını göz önünde bulundurmanız gerekir. İlk olarak, kariyer değişikliği fikirlerine ve kariyer yolunuzu nasıl keşfedeceğinize bakmanız gerekir.

İşte iş fikirleri bulmanın ve en çok talep gören işler hakkında daha fazla bilgi edinmenin 10 yolu.

Kendinize Sorun

Gerçekten yeni bir kariyere başlamanın zamanı geldi mi? Zamanın olduğuna emin misin? Eğilim mi? Finans mı?

Bu soruyu iyi ele almak mantıklı. Kendinizi yeni bir kariyer için görüşme yaparken bulursanız, muhtemelen neden iş değiştirdiğiniz sorulacak. Potansiyel işverenler ve kendiniz için iyi bir cevabınız olmalıdır.

Kariyer İçin Kendinizi Değerlendirin

Bir iş değişikliği düşünürken ilgi alanlarınızı ve becerilerinizi düşünün. Yetenekleriniz konusunda da dürüst olun. Kullanmaktan zevk aldığınız ve iyi performans gösterdiğiniz becerileri içeren kariyerler bulmak için mevcut bilgi ve eğitiminizden yararlanmanın yollarını düşünün.

Başkalarının Sizi Değerlendirmesini Sağlayın

Mevcut veya eski işverenlerinizi veya meslektaşlarınızı sizinle oturmaya ve beyin fırtınası yapmaya davet edin. Fikirleri sıralamanıza ve iş olanaklarınız hakkında size sağlam, tarafsız görüşler vermenize yardımcı olması için bir kariyer uzmanı veya koçla da iletişime geçmek isteyebilirsiniz.

Bir Liste Yapın

Sevdiğiniz ve sevmediğiniz iş türlerini içeren kariyer fikirlerinin bir listesini yapın. Başlamanın bir yolu, iyi bir iş gününü hatırlamaktır. Ne yaptın? Verileri analiz ettiniz mi, bir ekiple mi çalıştınız veya bir rapor yazdınız mı? Bu becerileri daha düzenli olarak kullanan bir kariyer bulabilir misiniz?

Kariyer Yeteneklerini Geliştirmenin Yolları
Kariyer Yeteneklerini Geliştirmenin Yolları

İş Fikirlerini Arayın

Hâlâ kariyer yolunuzu keşfetmeye çalışıyorsanız, ilgi alanlarınız, becerileriniz, yetenekleriniz ve değerlerinizle eşleşen işleri Google’da arayın. İş değişikliği fikirleri ve unvanları hakkında daha net bir konsepte sahip olduğunuzda, daha fazla tanım ve gereksinim bulmak için iş ilanı sitelerini araştırabilirsiniz. Bu, işverenlerin ne aradığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Ardından, işlerin ilgi alanlarınız ve niteliklerinizle nasıl örtüştüğünü ve ek eğitim, öğretim veya deneyim gerekip gerekmediğini belirleyebilirsiniz.

İş İstatistiklerini Araştırın

Harekete geçtiğinizde, talep gören bir kariyer düşündüğünüzden emin olmak istersiniz. En iyi iş seçimlerinizin görünümünü araştırmak için internette gezinebilirsiniz.

Alanındaki Profesyonellerle Konuşun

Hangi işi aradığınıza dair genel bir fikriniz varsa, o alanda çalışan profesyonellerle bilgilendirici görüşmeler yapmayı düşünün. Bu

Başka Neye İhtiyacınız Olabileceğini Düşünün

Yeni eğitime ihtiyacınız olacak mı? Alana girmenize veya becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek web seminerleri var mı? Yeni kariyeriniz bir sertifika veya üniversite diploması gerektirecek mi?

İş Aramanızı Başlatın

Daha fazla iş fırsatı hakkında bilgi edinmek ve önemli işe alım yöneticileriyle tanışmak için sosyal medyayı inceleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön