İş

Krizi Fırsata Çevirmenin Yolları

Krizi fırsata çevirme : Koronavirüs şüphesiz çağımızın en önemli krizlerinden biridir. Can kaybına, işsizliğe ve büyük ekonomik çalkantılara neden oldu. Ancak pandeminin de bazı sonuçları olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Örneğin karantina sırasında günlük küresel karbon emisyonlarında bir düşüş oldu ve belki de daha önemlisi, insanlar artık iklim krizinin ciddiyetinin daha fazla farkındalar.

Bir krizde fırsat bulabilmek, zihinsel sağlığımız ve kişisel yaşamlarımız için büyük faydalar sağlayabilir.

Her şeyden önce, zor bir durumdan olumlu bir şey almanın, kafamızı kuma gömmek veya bir durumun korkunç gerçekliğini görmezden gelmek anlamına gelmediğini belirtmek gerekir.

Kriz zamanlarında fırsat görmek, hoş olmayan duyguları bastırmak anlamına gelmez. Bir felaket veya zorluk meydana geldiğinde tüm duygularınızı kabul edebilir ve işleyebilirsiniz. Fırsatı görmek, o zaman olayın hayat hikayemizde ne anlama geldiğini ve onunla neler yapabileceğimizi yeniden çerçevelemek demektir.

Krizi Fırsata Çevirmenin Yolları
Krizi Fırsata Çevirmenin Yolları

Krizin Olacağını Kabul Edin

Hayatta değişmeyen tek şeyin değişim olduğu şeklindeki sinir bozucu ama gerçek özdeyişi muhtemelen duymuşsunuzdur. Krizler kaçınılmazdır. İster bir ilişki çöküşü, ister kovulma olsun, hepimiz hayatımızda bir tür zorlukla karşılaşacağız. Ancak bu mücadeleleri nasıl gördüğümüzü ve nasıl yaklaştığımızı uyarlamak, aslında onları anlamlı bir şeye dönüştürmemize izin verebilir.

Krizler, onlardan nasıl kaçınmaya çalışırsak çalışalım, hayatımıza girer. Krizler bizi konfor alanımızdan çıkaran rahatsız edici, istenmeyen deneyimler veya olaylardır.

Konfor Alanınızdan İtilmenin Keyfini Çıkarın

Değişim ve büyüme, rahat olduğumuzda nadiren olur. Örneğin, kariyerimizi veya aşk hayatımızı dönüştürmek genellikle büyük bir özveri gerektirir.

Mevcut durumu bir an önce geride bırakmaya çalışmamız ve kriz öncesi rahat bir geçmişe dönmemiz gereken kısa vadeli gerekli bir kötülük olarak görmek yerine, mevcut durumu hızlandırmak için nasıl kullanacağımızı sormalıyız

Büyük Resmi Düşünün

Krizi olasılığa dönüştürmenin yolundan biri de uzun vadeli düşünmek için kendinizi eğitmektir. Schwartz, “Kendini güçlendirmeyi başarmak, o anlık görüntünün ötesine bakmayı ve hangi potansiyel kapısının açıldığını tasavvur etmeyi gerektirir” demiştir. “Bu zorlukları oluşturan daha büyük temalara ve kalıplara bakmayı öğrenmek, mücadeleyi kırabileceğiniz bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön