Başarı

Zeki Düşünmenin 8 Yolu

Birçok insan zekanın yüksek IQ’lu kişilerle sınırlı olduğuna inansa da, kişinin bilişsel yeteneklerini artırmak ve çeşitli profesyonel ve kişisel uğraşlarda daha etkili olmak için bir dizi potansiyel yöntem vardır.

Yeterli motivasyon ve kararlılıkla herkes zihinsel yeteneklerini geliştirebilir ve daha akıllı hale gelebilir. Yeni alışkanlıkları düzenli rutininize entegre etmek ve uygun uyarım sağlamak, zekanızı hızla keskinleştirebilir ve her gün yeni zorluklarla karşılaşmanız için size ilham verebilir.

Peki, nasıl daha akıllı olunur?

 1. Yeni Yerleri Ziyaret Edin

Bu, ister yeni bir kafede okumak, ister işe farklı bir yoldan gitmek ya da farklı bir ülkeye seyahat etmek olsun, yer değiştirme beyin için iyidir.  Bu basit gibi görünse de, insanlar alışkanlığın rahatlığını yaşıyor. Her zaman ne bekleyeceğimizi bilmek isteriz. Yeni bir ülkeye seyahat ettiğinizde, dil tuhaftır, gelenekler yabancıdır ve kültür, garip yeni bir yaşam ritmi sunar. Bu yeni unsurlara uyum sağlamak, beyni yeni, beklenmedik zorluklarla mücadele etmeye zorlar.

 1. Eğitiminize Devam Edin

Eğitim çocukluk ve ergenlik boyunca değerli olsa da, yetişkinler genellikle yeni kavram ve becerileri öğrenme yeteneklerini hafife alırlar. Eğitime devam etmeyi seçmek, beyninizin zeki bağlantılar oluşturması ve daha yüksek zeka oluşturması için mükemmel bir fırsat sağlar.

 1. Haberleri Okuyun ve İzleyin

Her sabah veya akşam yarım saatinizi gazete okumak veya haber izlemek için ayırmak beyninizin aktif kalmasına yardımcı olacaktır.

 1. Oku

Okuma, beyin aktivitesini kolaylaştırmanın en temel yoludur. Okuma, yeni sözcükler tanıtarak, uygun dilbilgisi kullanım örnekleri sunarak ve iyi yazılmış bir cümlenin zarafetini göstererek pratik yardım sağlar . Ancak, bu okuma büyüsünün sadece yarısıdır.

Zeki Düşünmenin 8 Yolu
Zeki Düşünmenin 8 Yolu
 1. Çalışmaya Yeni Yollarla Yaklaşın

İşyeri, zeki ve yeni deneyimler için bir tuvaldir. Ne tür bir işte çalışıyor olursanız olun, herkese zaman zaman kalıpların dışında düşünme, sorunları yaratıcı bir şekilde çözme ve takıma yeni fikirler katma fırsatları sunulur.

 1. Beyin Eğitimi Yapın

Bulmacalar ve oyunlarla beyni yeni bağlantılar kurmaya zorlayın.

 1. Sorunlarla Karşılaştığında 5 Nedenini Sorun

Soru sormak, beyni bir cevap bulmak için çalıştırır. Sorun hakkında endişelenmek yerine, her zaman nedenini sorarak başlayın.

 1. Beyni Formda Tutmak İçin Teknolojiden Kaçının

Teknoloji, modern dünya için harikalar yaratıyor, ancak bir şekilde, teknolojik bağımlılık beynin problem çözme, yeni ortamlara uyum sağlama ve basit matematik gibi pratik şeyler için güvenilir bir kaynak olma kapasitesini engelliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön