Girişimcilik

Yeni Fikirler Nasıl Oluşturulur?

Çoğu insan beyin fırtınası hakkında her şeyi bilir: İnsanlar bir odada oturur ve mümkün olduğu kadar çok yeni fikirler üretir. Fikir kalitesi veya uygulanabilirliği için kendilerini sansürleyemez. Bazıları fikirlerini akıllarından çıkarırken bazıları da fikir bulmak için interneti kullanır.

 1. Görsel Senaryolar Hazırlayın

Fikirlerle ilgili resimleri veya yazılı kelimeleri birbiri ardına bir kağıda yerleştirirsiniz. Sonra onlar aracılığıyla bir hikaye geliştirmeye çalışırsınız. Bir fikir oluşturma için görsel hazırladığınızda, herkesten fikir alırsınız, her birini yapışkan bir not üzerine yazarsınız, bir tahtaya yapıştırır ve ardından bunun etrafında bir hikaye oluşturmaya çalışırsınız. Bu fikirlerin nasıl etkileşim kurduğunu görmenin ve aralarında kurulabilecek bir bağlantı olup olmadığını görmenin harika bir yoludur.

 1. Zihin Haritalama Yöntemi

Zihin haritaları oluşturmak birçok yaratıcı alanda yaygındır. Bir zihin haritası oluşturmak için, problemi bir beyaz tahtaya yazarsınız ve ardından problemi çözmek için ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğünüz şeyleri belirten kelimelerle çevrelersiniz. Örneğin, sorun web sitesi trafiğini artırıyorsa, çözümler ihtiyaç duyduğunuz şeylerdir, SEO veya organik trafik gibi.

İkinci bir zihin haritası katmanı olarak, SEO gibi bireysel bir ihtiyacı ele alabilir ve bir SEO stratejisti işe almak, bir pazarlama kursu almak vb. Dahil olmak üzere potansiyel çözümler ekleyebilirsiniz.

Üçüncü veya dördüncü zihin haritası katmanları da eklemek mümkündür.

 1. Eskiz Yapmak

Eskiz yapmak görsel düşünmeye yardımcı olur, bu genellikle konuşma yoluyla yapılan tartışmalardan daha etkilidir. Eskizde, kişi beyaz tahtaya bir şey çizerek fikir üretme sürecine başlar. Daha sonra başka bir kişi gelir ve kendi fikrini çizime ekler.

 5 Adımda Yeni Fikirler Oluşturun!
5 Adımda Yeni Fikirler Oluşturun!
 1. Kelime Bankaları Oluşturma

Bir kelime bankası oluşturmak için, bir kelime veya bir problemle başlarsınız ve ardından kelimeyle ilişkilendireceğiniz geniş bir kelime grubu yaratırsınız. Bu bir kelime ilişkilendirme aktivitesidir, ancak büyük kelime gruplarıyla çalışır. Kelime bankaları oluşturmak, zihninizdeki bir sorunu çözmenize ve yönetilebilir parçalar oluşturmanıza yardımcı olur. Bir kelime bankacılığı oturumu hazır olduğunda, aklınıza gelen kelimeler arasında ilişkiler kurmaya başlarsınız. Bunu yaptığınızda yeni fikirler ortaya çıkarırsınız.

 1. Tersine Beyin Fırtınası

Ne yapmayacağınızı bilmek, ne yapacağınızı bilmek kadar önemlidir. Tersine beyin fırtınası oturumu düzenlediğinizde, amacınız belirli bir durumda yapılabilecek her hatayı düşünmektir. Örneğin, pazarlama bilgisi için bir tersine beyin fırtınası oturumunda katılımcılar, sosyal medya ve sosyal medya reklamlarını kullanmama, çeşitli ölçütlere dikkat etmeme gibi hatalar düşüneceklerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön