İş

Verimli Çalışmayı Öldüren Kötü Alışkanlıklar

Verimli çalışmayı öldüren en önemli şeylerin başında çalışırken sık sık kendinizi sosyal medyanın cazibesine kapılmak geliyor. Çünkü insanlar gün boyunca sürekli olarak cep telefonlarıyla alakadar olduklarında ister istemez işlerini ikinci plana atıyorlar.

Uzun çalışma süreleri için kendinizi heyecanlandırmak imkansız mı?

Çalışırken görevde kalmak senin için mümkün değil mi?  Yalnız değilsiniz, hem etkileşimde bulunmak hem de üretkenliği sürdürmek çoğu kişi için zordur, özellikle de en kötü dikkat dağıtıcı unsurlarımız sadece bir tık uzağınızdayken.

Bir sorunu çözmenin ilk adımı nedeni bulmak, ikinci adım ise düzeltmektir. Ne yazık ki, böyle bir durum için kendi kendine muayene biraz zor olabilir, bu yüzden bunun yerine, kontrol etmeniz için aşağıda kötü alışkanlığın nedenlerini bir araya getirdik.

 1. Çoklu görev

Verimli çalışmayı engelleyen tüm kötü alışkanlıklar arasında çoklu görev en kötü ve en yaygın olanıdır. Sıkı çalışma yanılsamasını vererek, çok görevli hileler sayısız insanı günlük olarak yetersiz, tamamlanmamış işler üretmeye yönlendirir.

 1. Dikkat dağıtıcı unsurlar

İyi üretkenliğin en kötü suçları kesinlikle eğlenceli web siteleri ve sosyal medya  ve mesajlaşmadır, bu nedenle dikkatinizin dağılmamasını sağlamak için adımlar atmanız önemlidir.

Diğer dikkat dağıtıcı şeyler şunları içerir:

 • Televizyon
 • Aile / arkadaşlar / iş arkadaşları
 • Video oyunları
 1. Büyük resmi düşünme

Verimli çalışmayı  ön planda tutuyorsanız büyük resmi akılda tutmak iyidir. Büyük resim, geleceğe atılan bir ton adımdır ve ona ulaşmadan önce ne kadar işi başarmanız gerektiğine şaşırmak kolaydır. Büyük resmi düşünceleri çalışma dışı zamanlarla sınırlayın. Bunu yaparak, büyük resmin üretkenliğinize müdahale etmesini engellersiniz.

 1. Bir çalışma rutininin olmaması

İstediğiniz zaman çalışma alışkanlığınız varsa, kendinizi felakete hazırlıyorsunuz demektir. Zihninizi üretken hale getirmek için bir çalışma rutini şarttır. Biri olmadan, daima soğuk çalışma moduna girersiniz, bu da bölgeye girmeyi çok daha zor hale getirir. Dahası, bir şeyleri yalnızca hissettiğinizde yapmak zihin durumunuza çok fazla kontrol verir. Ve dürüst olalım, çoğu zaman hiçbirimiz çalışmaktan hoşlanmıyoruz. Verimliliğimizin kontrolünü kararsız ve tembel duygularımıza vermek, başarısızlığın bir reçetesidir.

 1. Mükemmeliyetçi olmak

Üretkenliğin diğer bir yaygın suçlusu mükemmeliyetçiliktir. Mükemmeliyetçilik birçok şekilde kendini gösterebilir, ancak en yaygın olanları şunlardır:

Gerçekçi olmayan yüksek çalışma standartlarına sahip olmak

İşler tam olarak istediğiniz gibi gitmediğinde dengeyi bozmak

Üretkenliğinizi mahveden şeylerin birincisi, gerçekçi olmayan çalışma standartlarına sahip olduğunuzda, görevleriniz üzerinde ölümüne çalışıyorsunuz. Bu, programın gerisine düşmeye ve ardından bir dizi görevin oluşmasına neden olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön