Seyahat

Sosyal Jetlag Nedir?

Hafta içi uyandırmak için bir alarm ayarladınız ve daha sonra daha fazla uykuya ihtiyacınız olduğu için ertele düğmesine bastınız mı? Kilo alma, zihinsel performansın azalması ve kronik hastalıkla ilişkili bir durum olan sosyal jetlag terimini bulan, Münih’teki Ludwig-Maximilian Üniversitesi’nde kronobiyoloji profesörü Till Roenneberg’dir.

Sosyal jetlag, vücudumuzda neredeyse kötü olan her şeyi teşvik ediyor. Normal jetlag gibi, vücudumuzu iki zaman dilimi arasında kaydırmaya zorlanmanın bir sonucudur: biri iş ve sosyal yükümlülükler, diğeri iç zamanlama sistemimiz, sirkadiyen saat. Tahminlere göre üçte ikimiz haftada en az bir saat bu durumu yaşıyoruz.

Uyku problemi iki zaman diliminiz arasındaki uyumsuzluğun büyüklüğüne bağlıdır. İnsanların kronotipi olarak bilinen uyku tercihi büyük ölçüde genler tarafından belirlenir. Doğal eğilimleri sabah 10 veya 11’e kadar uyanmamak olan “baykuşlar”, “domuzlara” göre daha fazla sosyal jet gecikmesi yaşarlar, çünkü hafta içi yeterince uyumakta ve hafta sonları yetişmek için uyumakta zorlanırlar. Bununla birlikte, hafta sonları arkadaşlar tarafından geç saatlere kadar ayakta kalmaya zorlanan aşırı bir şaka da acı çekecektir.

Normal jetlag yaşayan herkesin bileceği gibi, en belirgin semptomlardan biri uyumakta güçlüktür. Vücudun yeni bir saat dilimine uyum sağlaması biraz zaman alır.

"<yoastmark

Sosyal Jetlag

Kronik uyku yoksunluğu, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, obezite ve depresyon gibi sosyal jetlag ile aynı hastalıkların birçoğuyla ilişkilendirilmiştir;

Sosyal jetlag yalnızca uyku miktarını bozmaz. Bunun başka sonuçları da var. Hücrelerimizin her birinin içinde, vücudumuzdaki hemen hemen her fizyolojik sürecin zamanlamasını yöneten moleküler bir saat vardır. Bunlardan en bariz olanı uykulu veya uyanık hissettiğimiz zamandır, ancak sirkadiyen saatler hormon salgıladığımızı, bağışıklık hücrelerimizin aktivitesini, vücut ısımızı, hatta günün ve gecenin farklı zamanlarında ruh halimizi bile kontrol eder.

Bu saatler kabaca 24 saatlik programlarla çalışır. Işığa maruz kalmanızın zamanlamasını değiştirirseniz, hafta içi daha erken yatıp uyandığınızda veya saat dilimleri arasında uçtuğunuzda organlarınız ve dokularınızdaki saatlerin zamanlaması da farklı oranlarda olsa da değişir. Hafta sonları düzenli olarak uyuyorsanız, uykunuzun ve ışığa maruz kalmanızın zamanlamasını sürekli değiştirirseniz, saatleriniz sürekli olarak senkronize olmayacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön