Girişimcilik

Sıfırdan Zirveye Çıkan 5 İlham Verici Girişimci Lider Hikayesi

Önceki bir çabadan elde ettikleri serveti başarılı bir yeni başlangıç ​​inşa etmek için kullanan girişimciler ya da onlarca yıllık bir franchise devralan ve onu yeni bir şeye dönüştüren tecrübeli işletme sahipleri hakkında duymak alışılmadık bir şey değil.

Bunlar, yolculuğuna sermayesi, finansmanı, bazen eğitimi veya deneyimi olmadan başlayan, ancak her şeye rağmen yine de büyük başarılar elde edebilen girişimcilerdir.

Bu insanlar böylesine beklenmedik başarıları nasıl başardılar ve biz girişimciler olarak onlardan ne öğrenebiliriz?

  1. John Paul DeJoria

John Paul DeJoria, Steve Jobs veya Elon Musk kadar tanınmış bir isim değil, ancak onlarınkine rakip olan girişimcilik ve işletme yönetimini başardı. Bir gazete kuryesi olarak sıfırdan başlayan ve geçimini sağlamak için çekici şoförü olarak çalışan DeJoria, sonunda Paul Mitchell ile tanıştığı bir saç bakım şirketinde çalışmaya başladı. Sadece 700 dolarlık bir kredi ile ikisi, şimdi John Paul Mitchell Systems olarak bilinen holdinge dönüşen bir iş kurdu.

  1. Kevin Plank

Fitness giyim şirketi Under Armour’un CEO’su Kevin Plank, Under Armour markası altında özel kıyafetler satmaya başladığında iflas etti. Bugün, Under Armour perakende satışlarda yaklaşık 2 milyar dolarlık bir iş yapıyor ve 5.900 çalışanı var.

  1. Jan Koum

WhatsApp’ın kurucusu Jan Koum, Ukrayna’nın Kiev yakınlarındaki küçük bir köyünde doğdu. Yoksulluktan gelen Koum’un ailesi Kaliforniya’ya göç etti ve Koum boş zamanlarında bilgisayarları öğrenmeye başladı. 2014’te WhatsApp’ ı Facebook’a 19 milyar dolara sattı.

Sıfırdan Zirveye Çıkan 5 İlham Verici Girişimci Lider Hikayesi
Sıfırdan Zirveye Çıkan 5 İlham Verici Girişimci Lider HikayesiSıfırdan Zirveye Çıkan 5 İlham Verici Girişimci Lider Hikayesi

4. Sam Walton

Walmart’ın kurucusu Sam Walton, 1945’te ilk genel mağazasına başladığında adıyla ilgili neredeyse hiçbir şey yoktu.

  1. George Soros

Soros 1947’de Macaristan’da gençken, İngiltere’de yaşamak için Nazi zulmünden kaçtı. Çabalarını finanse etmek için çok az parası olmasına rağmen, Londra Ekonomi Okulu’na gitti ve derecesini almak için üniversitede çalıştı. Daha sonra 1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve bir dizi büyük firmanın yatırım yöneticisi oldu, sonunda kendi hedge fonunu kurdu ve kendi şirketini kurdu. En başarılı hareketi, 1990’ların başında İngiliz Sterlini’ni kısaltmaktı bu da ona bir günde 1 milyar dolar kazandırdı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön