Satış ve Pazarlama

Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

Pazarlama bütçesi, belirli bir süre boyunca pazarlamaya ne kadar para ve zaman ayırabileceğinize karar vereceğiniz yerdir. Bu bütçeyi bir araya getirmek, daha fazla paranız mı yoksa daha fazla zamanınız mı olduğunu değerlendirmenize yardımcı olur ve bu da ne tür bir pazarlama yapabileceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bütçenizi oluşturmadan önce şunları yapmalısınız:

 • Pazarlama hedeflerinizi açıkça tanımlayın
 • Hedef kitlenizin kim olduğunu belirleyin
 • Rekabet analizinizi bir araya getirin
 • Varlık değerlendirmesi yapın
 • İşletmeniz için Pazarlama Bütçesi Oluşturma

Neden Pazarlama Bütçesi Oluşturmalısınız?

Pazarlama bütçeniz, reklam bütçenizi ve personelinizin zamanını nereye harcayacağınızı planlamanıza yardımcı olur, böylece pazarlama kampanyalarına körü körüne güvenmek yerine kaynaklarınızın akıllıca kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Büyüme için neleri ayırabileceğinizi ve farklı pazarlama kanallarına nasıl ve ne zaman öncelik vereceğinizi bilmek, pazarlama takviminizi ve çabalarınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır. Eylemlerinizi, neyi başarmayı umduğunuzu ve ne kadar harcamayı veya yatırım yapmayı planladığınızı belgeleyerek, yatırım getirinizi belirlemek için daha kolay bir zamanınız olacak.

Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

İyileştirme fırsatlarını belirleyebilmek için bütçe hedeflerinizin geçen yıl boyunca gerçekleşen harcamalarla nasıl eşleştiğini gözden geçirerek başlayın. Henüz yatırım getirinizi ölçmek için mevcut bir yönteminiz yoksa web sitesi ziyaretleri, video görüntülemeleri, yorumlar veya artan satışlar gibi pazarlama ilerlemenizi izlemenin diğer yollarına bakın. Halihazırda bir varlık değerlendirmesi yaptıysanız, bütçenizi planlamadan önce bu numaraları hazır bulundurursunuz.

Pazarlama bütçenizi düşünürken, müşteri demografinizi, sıkıntı noktalarını ve fiziksel dünyada nerede zaman geçirdiklerini ve yanıt verme olasılıkları en yüksek teklif türlerini akılda tutmanız önemlidir. Bu, pazarlama bütçeniz için uygun kanalları daha doğru bir şekilde hedeflemenize yardımcı olacaktır. Hedef kitlenizi önceden tanımladıysanız, bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Pazarlama Bütçenize Hangi Alanları Dahil Etmelisiniz?

Bütçenizi oluştururken, harcamayı planladığınız tüm ilgili alanları kapsadığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde plansız bir dağılım sizi zarara sokabilecektir.

Pazarlama Firması

Birçokları için bu, tek noktadan alışveriş çözümüdür. Her şeyi sizin için hallediyorlar. Bu rotayı seçerseniz, birçok firmayı, ideal olarak firmalarda daha önce başarılı olmuş kişilerden tavsiye yoluyla öğrendiğiniz firmaları araştırdığınızdan emin olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön