Genel

Mutluluk İçin Nasıl Para Harcıyoruz?

Maddi değerlerin mutluluğa giden yolumuzu engelleyebileceği fikri yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Buda münzevi ve zevk arasında bir dengeyi teşvik etti. Yüzyıllar sonra, paranın bize mutluluk getirip getiremeyeceği sorusu yoğun bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Sonuçta, tüketim kültürümüz katlanarak genişledikçe, hayatlarımız gittikçe daha fazla para etrafında dönüyor.

Para Kazanmak, Harcamak

Parayla mutluluğu satın alabilirsiniz. Örneğin; finansal stratejileri olan insanlar genellikle daha mutludur, çünkü daha fazla kontrol sahibi olduklarını hissederler. Öte yandan, finansal kaynaklardan yoksun insanlar, değişen derecelerde stres ve yaşam doyumunun altında bir durum belirtmişlerdir. Bazıları, paranın size yalnızca bir noktaya kadar mutluluk kazandırdığını söyler.

Elbette, paranızı nasıl harcadığınız, hissettiğiniz zevk ve tatmin üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

 • Maddi şeyler değil deneyimler için ödeme yapın
 • Deneyimler genellikle maddi kaynaklardan daha fazla mutluluk sağlar, çünkü bizi başkalarına bağlı hissettirme olasılıkları daha yüksektir.
 • İnsanlar aynı şeye daha çok maruz kaldıkça ilgisiz hale gelme eğilimindedir.
 • Aile ve arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmek mutluluğumuzu büyük ölçüde artırır.
 • Kendinizi veya sevdiklerinizi ödüllendirmek için ara sıra yapılan savurganlıklarla istikrarlı bir finansal rotayı yönetmek en iyi yaklaşımdır. Beklentilerinizi ve mutluluğunuzu rayından çıkarabileceği için çok sık düşkün olmaktan kaçının.
 • Başkalarına para harcamak, mutluluğu kendi ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize harcamaktan daha iyidir.
 • Sahip olduğumuz şeylere alışıyoruz. Yeni, parlak şeylerin reklamı yapıldığında, bu duyguları sürdürmek için daha fazla şey almamız gerektiğini hissediyoruz.”
 • Lüks arabalar çekici ama aslında o kadar da eğlenceli değiller.

Öyleyse para bize mutluluk mu getiriyor yoksa sefaletimizin kaynağı mı? Karmaşıktır. Finansal güvenlik, temel ihtiyaçlarımızı ve yaşam standartlarımızı karşılama söz konusu olduğunda kesinlikle refahımızı etkiler, ancak genel olarak araştırmalar, refahın mutluluğun zayıf bir göstergesi olduğunu göstermektedir.

Mutluluk İçin Nasıl Para Harcıyoruz?
Mutluluk İçin Nasıl Para Harcıyoruz?

Çoğu uzmanın üzerinde hemfikir olabileceğimiz şey şudur: Paramızı harcamanın neşe uyandırması için daha muhtemel yollar vardır. Paranızı nereye yatıracağınızla ilgili yukarıda yazdıklarımızı göz önünde bulundurun.

Zaman değerlidir

Neredeyse her şeyi daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapma yeteneğimize rağmen, tüm gelir düzeylerinden insanlar zaman kıtlığı olarak bilinen bir fenomeni yaşadıklarını bildiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön