Motivasyon

Motivasyon Teorileri

Motivasyon, performansa götüren güçlerden biridir. Motivasyon, hedefe yönelik davranışa yol açan bir hedefe veya belirli bir performans seviyesine ulaşma arzusu olarak tanımlanır. Birinden motive olmuş olarak bahsettiğimizde, kişinin belirli bir görevi başarmaya çabaladığını kastediyoruz.

Birisi iyi performans gösterecekse motivasyon açıkça önemlidir; ancak yeterli değildir. Yetenek ya da işi yapmak için gerekli becerilere ve bilgiye sahip olmak da önemlidir ve bazen etkililiğin temel belirleyicisidir.

Farklı zamanlarda, bu üç faktörden biri yüksek performansın anahtarı olabilir. Örneğin, yeri süpüren bir çalışan için motivasyon performansı belirleyen en önemli faktör olabilir. Buna karşılık, en motive olmuş birey bile kaliteli evler inşa etmek için gerekli yeteneklere sahip olmadan bir evi başarıyla tasarlayamaz.

Motive Olmak

Motive olmak, yüksek performans gösteren biri olmakla aynı şey değildir ve insanların iyi performans göstermesinin tek nedeni değildir, ancak yine de performans seviyemiz üzerinde temel bir etkidir.

Motivasyon Teorileri
Motivasyon Teorileri

Peki, insanları motive eden nedir?

İnsanları Motive En Nedir?

Neden bazı çalışanlar hedeflerine ulaşmaya ve mükemmellik peşinde koşarken diğerleri sadece işte ortaya çıkıp saatleri sayıyor?

İnsanları ilgilendiren birçok soruda olduğu gibi, cevap basit olmaktan başka her şeydir.

Uzun vadede fizyolojik ihtiyaçlar kişinin maaş çeki ile karşılanabilir, ancak ücretin güvenlik ve itibar gibi diğer ihtiyaçları da karşılayabileceğini unutmamak önemlidir.

Sağlık sigortası ve şirket tarafından desteklenen emeklilik planlarını içeren cömert faydalar sağlamanın yanı sıra bir iş güvenliği ölçüsü sunmak, güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal ihtiyaçlar, dostça bir ortama sahip olarak, başkalarıyla işbirliği ve iletişim için elverişli bir işyeri sağlayarak karşılanabilir.

Şirket piknikleri ve diğer sosyal buluşmalar, çalışanların çoğunluğunun öncelikle sosyal ihtiyaçlar tarafından motive edilmesi durumunda da yardımcı olabilir.

İş yerinde terfi olanakları sağlamak, Bir kişinin başarılarını sözlü olarak veya daha resmi ödül sistemleri aracılığıyla tanımak ve çalışana kuruluş içinde yüksek statü kazandığını bildiren iş unvanları vermek, saygı ihtiyaçlarını karşılamanın yolları arasındadır.

Son olarak, kendini gerçekleştirme ihtiyaçları, iş başında veya dışında gelişme ve büyüme fırsatlarının sağlanmasının yanı sıra ilginç ve zorlayıcı işlerle karşılanabilir.

Daha fazlası için https://basarimuhendisi.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön