BaşarıGirişimcilik

Liderlik Yeteneklerini Geliştirmenin 10 Kolay yolu

Kariyer geleceğinizde liderlik var mı? Yoksa zaten bir yönetici rolünde misiniz ve daha da iyi olmanın yollarını mı arıyorsunuz? İşte iyi haber: Mevcut rütbeniz veya konumunuz ne olursa olsun, liderlik becerilerinizi güçlendirmenin tonlarca farklı yolu var.

Bu 10 ipucundan bazılarını ofiste uygulamaya koyun ve herkesin hayran olduğu bir lider tipine dönüşün.

 1. Birine Yardım Etmeyi Teklif Edin

Lider olmanın kolay unutulan yanı şudur: Çoğu zaman, başkalarının ihtiyaçlarını ve önceliklerini kendinizinkinin çok üstüne koymayı içerir. O gün için yapılacaklar listenizde ne olduğu önemli değil. Eğer doğrudan çalışanlarınızdan biri bir sorun yaşıyorsa, müdahale etmek ve düzeltmek sizin işiniz. Zor bir projeyle mücadele eden bir ekip üyesi görürseniz? Oturup onunla konuşmayı teklif edin.

 1. Kendinize Koyduğunuz Hedefler Belirleyin

Şirketiniz muhtemelen, rolünüzde başarılı sayılmanız için karşılamanız gereken bazı kotaları veya hedefleri belirlemiştir. Liderlerin hedef odaklı olmaları gerekir. Bu nedenle, şirket tarafından zorunlu kılınan hedefleriniz sizi motive etmek için yeterli değilse, devam edin ve kendinize koyabileceğiniz bazı hedefler belirleyin.

 1. Bölümünüzün Dışına Çıkın

Sıralamalara tırmanmadan önce, kendi departmanınızda izole olmak kolaydır. Başınızı eğin ve ekibinizi anında etkileyen işe odaklanın. Ancak, liderlik rolündeyken? Şu anda muhtemelen yaptığınızdan çok daha fazla işlevler arası çalışmanız gerekecek. Bu, aynı dili tam olarak konuşamayan diğer ekipler ve departmanlarla iletişim kurma konusunda yetenekli olmanız gerektiği anlamına gelir.

Liderlik Yeteneklerini Geliştirmenin 10 Kolay yolu
Liderlik Yeteneklerini Geliştirmenin 10 Kolay yolu
 1. Dinleyin

Liderlerin çok fazla konuşma, talimat verme ve görevlendirme yaptıkları doğrudur. Ama bundan daha fazlası? Onlar dinler.

Dinleme, çoğumuz için doğal bir beceri değildir. Özellikle de her konuşmaya dahil olmak ve meşgul olmak için çok fazla baskı hissettiğimizde. Ancak, geri adım atma ve başkalarının düşüncelerini ve bakış açılarını özümseme alıştırmasını ne kadar çok yaparsanız, birinci sınıf bir lider olmaya o kadar hazırlıklı olursunuz.

 1. Teşvik Edici Olun

Olumlu düşünme ve destek sunma yeteneği çok önemli liderlik becerileridir. Resmi bir liderlik konumunda olsanız da olmasanız da, ekibinizde bu cesaretlendirme rolüne adım atabilirsiniz.

 1. Güçlü Yönlerinizi Tanıyın

Pek çok lider yaptıkları işte mükemmel olsalar da yine de insandırlar; bu da her şeyde mükemmel olmadıkları anlamına gelir.

 1. Kendi Öğreniminizin Kontrolünü Elinize Alın

Resmi bir liderlik rolüne ne zaman adım atacağınızı her zaman kontrol edemezsiniz; bütçeler, zamanlama ve ofis politikaları gibi şeyler kolayca en iyi niyetinizin önüne geçebilir.

 1. Eleştiri İsteyin

Elbette, liderler geri bildirim sağlamaktan sorumludur. Ancak, şu anda bir yönetim rolünde değilseniz, bu tehlikeli olabilir.

 1. Hatalarınıza Sahip Çıkın

Kendi hatalarını ve yanlış adımlarını halının altına süpürmeye çalışan bir liderden daha kötü bir şey yoktur. Liderlerin, kendi eylemlerinin yanı sıra doğrudan raporlarının eylemleri için hesap verebilirliği kabul etmesi gerekir.

 1. İnisiyatif Alın

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri inisiyatif almaktır. Patronunuzdan daha fazla sorumluluk isteyin. Zorlu projeler için gönüllü olun. Herkesin uzak durduğu pis işleri yapın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön