Girişimcilik

Kişisel Marka Oluşturmanız İçin Neler Gerekir?

Kişisel Marka nedir?

Bir kişisel marka kurumsal bir markaya benzer. Kim olduğunuz, neyi temsil ettiğiniz, kucakladığınız değerler ve bu değerleri ifade etme biçiminiz. Bir şirketin markasının değerini müşterilere iletmeye ve rekabette öne çıkmaya yardımcı olması gibi, kişisel bir marka da bireyler için aynı şeyi yaparak potansiyel işverenlere veya müşterilere benzersiz bir kimlik ve net bir değer aktarmaya yardımcı olur .

Kişisel bir marka geliştirmek zor görünebilir, ancak alanınızda güvenilirlik oluşturmak için atabileceğiniz aşamalı adımlar vardır. İ

Kişisel Markanızı Geliştirmek için İpucu

 1. Kim Olduğunuzu Bulun.

Kişisel ve profesyonel kimliğinizi doğru bir şekilde yansıtan kişisel bir marka oluşturmak için önce kim olduğunuzu bilmeniz gerekir. İçe dönük olun ve kişisel güçlü ve zayıf yönlerinizin bir listesini oluşturun.

Kişisel Markanızı Oluşturmanız İçin Neler Gerekir?
Kişisel Markanızı Oluşturmanız İçin Neler Gerekir?
 1. Neyle Bilinmek İstediğinizi Belirleyin.

Kişisel markanız bugün kim olduğunuzun bir yansımasından daha fazlasıdır; gideceğiniz yerin bir yol haritasıdır. Bunu yaparak, sizi farklı kılan beceri ve özelliklerin yanı sıra ilerlemek için geliştirmeniz veya yeni bilgiler edinmeniz gereken alanları ortaya çıkaracaksınız.

 1. Hedef Kitlenizi Tanımlayın.

Kişisel markanızı oluşturmaya başlamadan önce, kime ulaşmaya çalıştığınızı da belirlemeniz gerekir. Diğer endüstri düşünce liderleri mi? Belirli bir şirketteki bir kişi mi? İşverenler mi? Örneğin, amacınız işe alım yöneticilerine ve işe alım görevlilerine ulaşmaksa, işe LinkedIn profilinizi oluşturarak veya güncelleyerek başlayabilirsiniz.

 1. İstediğiniz Sektörü Araştırın Ve Uzmanları Takip Edin.

İlgilendiğiniz her alanda fikir liderlerinin kim olduğunu bulun ve sadece onları takip etmeyin. Başarılı olan insanları arayın ve ne yaptıklarını inceleyin. Onları taklit edin ve sonra daha iyisini yapın. Kişisel bir marka oluştururken amacınız öne çıkmaktı,  ancak zaten orada olanların envanterini çıkarmadan zirveye çıkamazsınız.

 1. Bir Konuşma Hazırlayın.

Kişisel markanızı kavramsallaştırmaya başladığınızda, bir konuşma hazırlamak için biraz zaman ayırın. Kim olduğunuzla ilgili 30–60 saniyelik bir hikaye. İster bir ağ oluşturma etkinliğine ister gayri resmi bir partiye katılıyor olun, hazırladığınız konuşma, kariyerinizde ne yaptığınızı ve nereye gittiğinizi kısa ve öz bir şekilde anlatmanızı kolaylaştırır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön