Başarı

KFC’nin Kurucusu Harland Sanders’ın Başarı Hikayesi

KFC’nin Kurucusu : KFC’nin şu anki reklam kampanyası , “Saturday Night Live” mezunu Darrell Hammond tarafından canlandırılan karikatürize bir Albay Sanders’ı canlandırıyor , ancak fast-food ikonu, milyarlarca dolarlık uluslararası bir şirket yaratma yolunda beklenmedik bir yol izleyen gerçek bir kişiydi.

Gerçek Albay Sanders, 40 yaşına kadar profesyonel bir şef olmayan, 62 yaşına kadar Kentucky Fried Chicken’ın franchise’ını vermeyen ve 75 yaşında şirketini satana kadar bir ikon haline gelmeyen bir girişimciydi.

Bir göre 1970  New Yorker William Whitworth tarafından profilin gelen yanı sıra biyografileri Bio ve Houston Üniversitesi , burada başarıya Albay’ın olağanüstü yükselişinin önemli etkinlikleridir.

KFC’nin Kurucusu Harland Sanders 1890’da doğdu ve Indiana’da bir çiftlikte büyüdü. 6 yaşındayken, Sanders’ın babası öldü ve annesi uzun günler çalışırken onu küçük erkek ve kız kardeşine bakmaya bıraktı. Bu sorumluluklardan biri kardeşlerini beslemekti ve New Yorker’a göre 7 yaşına geldiğinde zaten iyi bir aşçıydı .

Annesi o 12 yaşındayken yeniden evlendi. Yeni üvey babası etrafındaki erkeklerden hoşlanmadığı için Sanders’ın erkek kardeşi, 80 mil uzaktaki bir çiftlikte çalışmaya gönderilirken bir teyzeyle birlikte yaşamaya gönderildi.

KFC’nin Kurucusu Sanders kısa süre sonra okula gitmektense bütün gün çalışmayı tercih ettiğini fark etti ve yedinci sınıfta okulu bıraktı.

Ordu ile Küba’da bir göreve ek olarak, Sanders hayatının ilk yarısını Güney’deki trenlerin buhar motorlarını stoklamak, sigorta satmak, lastik satmak, aydınlatma sistemleri yapmak ve işletmek de dahil olmak üzere bir dizi garip işte çalışarak geçirdi. feribot.

1930’da Corbin, Kentucky’de bir servis istasyonu satın aldı ve gezginlere klasik Güney yemekleri sunmaya başladı. Mekan yemekleri ile tanındı ve Sanders sonunda benzin istasyonunun benzin pompasından kurtuldu ve yeri tam teşekküllü bir restorana dönüştürdü.

Atılımı 1939’da, tavuğu ve onun imzası olan “11 ot ve baharatı” yeni bir cihazda, bir düdüklü tencerede (bugün kullanılanlardan farklı olarak) kızartmanın, aradığı ideal kıvamı sağladığını bulmasıyla geldi.

KFC’nin Kurucusu
KFC’nin Kurucusu

Sanders’ın restoranı sonraki on yılda büyük bir popülerlik kazandı ve 1950’de Kentucky valisi ona eyaletin verebileceği en yüksek onur unvanı olan albay adını verdi. Sanders, onu bir pop-kültür ikonu haline getirecek beyaz takım elbise ve Kentucky albay kravatını benimseyerek rolü üstlenmeye başladı.

1952’de restorancı arkadaşı Pete Harman ile tavuk yemeğini satılan her parça için 4 sentlik bir telif karşılığında “Kentucky Fried Chicken” olarak satmak için bir anlaşma yaptı. En çok satan ürün haline geldikten sonra, Sanders aynı anlaşmayı diğer birçok yerel restoranla yaptı.

İşler harika gidiyordu, ancak yeni bir eyaletler arası Sanders’ın restoranını atladığında, kıyameti heceledi.

1956’da yeri zarara sattı ve tek geliri olarak aylık 105 dolarlık Sosyal Güvenlik çekini bıraktı. Sanders daha sonra sessiz bir emekliliğe razı olmayacağına karar verdi.

Kendi imzasını taşıyan kızarmış tavuğunu geliştirdiği Sanders’ Corbin, Kentucky restoranının sitesinde bir KFC ve Sanders Cafe işareti. Flickr/Brent Moore

Albay, restoranını kapattığından beri, dört yıl önce başlattığı franchising yan projesine kendini tamamen adamaya karar verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön