İş

Kendinize olan güveninizi attırmanın 6 yolu

Kendinize olan güveninizi attırmanın 6 yolu

Kendinizi nasıl algıladığınız her zaman değişir. Hayatta ilerledikçe, özgüveninizin yüksek olduğu ve düşük olduğu zamanlar olacaktır. Benlik saygınızın artmasının işe yarayacağını düşünüyorsanız, aşağıdaki 6 ipucuna göz atın!

 1. Kendi kendinize konuşmaktan kaçının

Kusurlarımızı düşünmeye o kadar çok zaman harcıyoruz ki güçlü yönlerimizi unutuyoruz. Bu yüzden, bir dahaki sefere olumsuz düşünceler yaşamaya başladığınızda, biraz durun ve ne yaptığınızı anlayın. Bu inançlara karşı kanıtlar bularak meydan okuyun. Bu, düşünme şeklinizi değiştirecek ve kendinize olumlu bir ışık altında bakmanızı sağlayacaktır.

 1. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın

İnsanlar sosyal medyada her zaman gerçek benliklerini göstermezler . Bu yüzden Instagram yayınınıza bakarken kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamaya çalışın. Klinik psikolog Linda Blair, “Kendinizi bir fanteziyle karşılaştırıyorsunuz ve bu, aşırı çabalamaya veya hayal kırıklığına yol açacaktır.” Kendinizi başka biri olmayı dilerken yakaladığınızda, bir adım geri atın ve başardığınız her şeyi düşünün. Unutmayın, başkalarının başarıları sizinkinden uzaklaşmaz.

 1. Kusurlarınızı kabul edin

Kimse mükemmel değil. Hepimizin kendimizle ilgili değiştirebilmeyi dilediğimiz şeyleri vardır.  Kendini olduğun için kabul etmeyi öğrendikten sonra, içinizde huzuru bulmaya başlayacak ve zayıf yönleriniz yerine güçlü yönlerinize odaklanmaya daha fazla zaman ayıracaksınız.

Kendinize olan güveninizi attırmanın 6 yolu
Kendinize olan güveninizi attırmanın 6 yolu
 1. Yönetilebilir hedefler belirleyin

Kendiniz için kısa ve orta vadeli hedefler belirlemenizi önerir. Bu, yapmaya başladığınız şeyi yaptıktan sonra bir başarı duygusu hissetmenize yardımcı olacaktır. Yüksek hedefler belirlerseniz, onlara ulaşamayabilirsiniz ve bu, öz saygınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

 1. Kişisel bakım uygulayın

Kişisel bakım rutininiz olması çok önemlidir.  Yeterli miktarda uyuyarak, doğru yiyecekleri yiyerek ve günlük hijyene girerek fiziksel sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Öz bakım rutinine sahip olmak, benlik saygınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

 1. Egzersiz

Egzersiz sadece fiziksel sağlığınız için değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de faydalıdır. Kendinizi daha iyi hissetmek için ille de bir saat egzersiz yapmanız gerekmez. Sağlığınızı iyileştirmek için yürüyüşe çıkabilir veya dans edebilirsiniz.

Özgüven kazanmak zaman alır, bu yüzden kendinize karşı sabırlı olun. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınız sürece, önemli olan tek şey bu. Bu ipuçlarından herhangi birinin işinize yarayıp yaramadığını bize bildirin!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön