Satış ve Pazarlama

Kartvizit Nasıl Verilir?

Kartvizit neslinin tükendiğini düşünüyor olabilir siniz ama? Hayır. Hâlâ varlar ve hâlâ bir rolleri var. Ancak izlenecek yeni protokoller var ve eğer yanlış yaparsanız prestijinizi istediğiniz gibi ortaya koyamazsınız.

Aşağıda kartvizit nasıl verilir size birkaç başlıkla anlattık.

  1. Onları Etkilemek İçin Kullanmayın

Eskiden kartvizitler, rütbenizi ve unvanınızı göstermek için önemliydi. Bir kart verdiğinizde ilk bakılan şey kişinin unvanıydı. Günümüzde artık kuruluşlar düzleştiğinden ve unvanlar artık saygı duyulması gereken pasaportumuz olmadığından, kartınızı göstermek biraz iddialı olabilir, çünkü bunu yapmak rütbe gibi şeylere dikkat çeker.  Unvanı göstermek için asla kart vermeyin. Bir kartvizitin sizin adınıza konuşması yerine, kişisel olarak itibarınızı yansıtmak çok daha iyidir.

  1. Kartınızı Vermek İçin Acele Etmeyin

Kartvizit taşırken, yeni tanıştığınız birine kartvizit vermek cazip gelebilir. Hepimiz “Merhaba, ben …, bu benim kartım” cümlesine kalmışızdır.

Niyetiniz sade olsa da, kartınızı vermek için acele etmeniz, güvensiz veya bağlanma konusunda aşırı endişeli olduğunuza dair bir mesaj gönderebilir. Yeni tanıştığınız biri, sizinle konuşmaya başladığında kartvizit çıkarırsa, ürün satmaya can atan biri tarafından esir alındığını hissedersiniz bu hiçte iyi bir görüntü değildir.

Kartvizit Nasıl Verilir?
Kartvizit Nasıl Verilir?
  1. Doğru Zamanı Seçin

Potansiyel bir müşteriyle sohbet ettiğinizi ve ikinizin de bir iş fırsatından bahsettiğinizi varsayalım. Daha fazla konuşmanın gerekliliği konusunda ortak bir anlaşma var. Bu gibi durumlarda, kart vermeyi ertelemek için hiçbir sebep yoktur. Yapılacak profesyonel şey. “İşte kartım, sizinle ve ekibinizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” olabilir. Kartınızı verirken karşınızdakinin kartvizitini isteyin. Bu, bir ilişkinin başladığını gösterir ve o kişiyi beklemek yerine takip etme gücüne sahip olduğunuz anlamına gelir. Sadece kartınıza sahip olmaları, ilişkiyi inşa etmede liderliği üstlenecekleri anlamına gelmez. Bir satışı kapatmak veya daha fazla bağlantı kurmak sizin yararınızaysa, o kişiye ulaşmak için inisiyatif alın.

  1. Prezentabl Olduğundan Emin Olun

Kartınız sizi temsil ediyor, bu yüzden iyi bir izlenim bırakmalısınız. Kartınızı masanızda tutucuda saklayın, böylece dışarı çektiğinizde kolayca sunabilirsiniz. “Üzgünüm, bu kart biraz dağınık ama elimdeki son kart” demek çok çirkin olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön