Girişimcilik

Kariyer Geliştirmenin Akıllıca Yolu

Bugünün piyasasını göz önünde bulundurarak hareket ettiğinizde başarılı adımları atmamanız için neden yok. Ancak bazı kuralları önemsemeyip gelişi güzel hareket ettiğinizde ise kariyerinizi geliştirebilirsiniz.

İşimizi yapmakla ya da kendi işimizi yönetmekle öyle meşgulüz ki gelişimimize odaklanmak için vakit ayıramıyoruz.Bu engeli kesin hedefler belirleyerek ve kariyerinizi bir sonraki seviyeye ulaştırabilmek için ihtiyacınız olan zaman ve kaynakları biriktirdiğinizden emin olarak aşabilirsiniz. Bunu kendinize borçlusunuz ancak bu aynı zamanda şirketinize de yarar sağlayacaktır. Ne kadar zeki olur ve ne kadar çok beceri ve değerli bağlantılarınız olursa şirketiniz de o kadar kazanacaktır.

En azından haftada bir kere kendinize en azından 30 dakika kadar zaman ayırın. Bu zamanı kariyerinizin ilerlediğinden emin olmak için biraz emek, düşünce ve hatta para harcayarak geçirin.

Bu 30 dakikada neler yapmalısınız?

Kariyer hedefi belirleyin.

Çoğumuzun iş anlamında ulaşmaya çalıştığı haftalık, aylık veya yıllık hedefleri vardır. Şu kadar satış yap, bu kadar yeni müşteriye ulaş, şu kalite veya üretim seviyesine çık.

İstişare yapın.

Hedefinizin ne olduğunu belirledikten sonraki adımınız yardım istemek olmalıdır. Biraz tavsiye veya geribildirim alın. Bunu güvendiğiniz bir danışman veya rehberle, sizi ve sektörünüzü tanıyan ve ulaşmak istediklerinizin akla yatkın olup olmadığını size direk söyleyebilecek biriyle yapın.

Kariyer Geliştirmenin Akıllıca Yolu
Kariyer Geliştirmenin Akıllıca Yolu

İnternetteki hesaplarınızı ve özgeçmişinizi elden geçirin.

Özellikle sosyal medya hesaplarınız dünyaya gösterdiğiniz profesyonel yüzünüzdür bu yüzden eğer onları son zamanlarda yenilemediyseniz, hesaplarınıza biraz özen göstermenin vakti geldi.

Kendi ağınızda en az 3 kişiyle bağlantı kurun.

Aslında, her ay kendi ağınızdan en azından üç kişiyle görüşmek için plan yapın. Şu anda bir iş, yeni bir müşteri veya her hangi bir şey aramıyor olsanız da bugün ya da yarın çevrenizin yardımına ihtiyaç duyacaksınız. Bu yüzden tatmin edici bir kaynak olarak kalabilmesi için çevrenizi özenli bir bakım (hatta bazen ayıklama) gerektiren bir sebze bahçesi olarak düşünün.

Profesyonel bir gelişim planlayın.

Başka biri için çalışıyor veya kendi işinizi yönetiyor olsanız da hiçbir zaman öğrenmeyi bırakmadığınız, yeni beceriler edindiğiniz ve bilgi temelinizi inşa etmeye devam ettiğiniz sürece uzun vadede en başarılı siz olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön