Genel

İyi Bir Lider Olmak İçin İyi Bir Dinleyici Olmak

İyi bir lider iyi dinleyicilerdir. Liderler ilk önce bir sorumluluk pozisyonu aldıklarında, bir birimi oluşturan insanları duymak ve anlamak için zaman ayırmak, başlangıçtan itibaren uyum ve güvenilirlik oluşturmalarına yardımcı olabilir.

Etkili ve başarılı liderler arasında etkili bir uygulama, görevi ilk üstlendiklerinde bir dinleme ve öğrenme alıştırmasına başlamaktır: denetledikleri birimler veya bölümler içindeki insanları ziyaret etmek, konuşmak ve en önemlisi dinlemek için zaman ayırmak.

Dinleme ve öğrenme için başka bir odak noktası, ünitenizin güçlü yönleri ve eksiklikleri hakkında bir değerlendirme yapmak olabilir. Daha sonra sonuçları bir grup görüşmesi veya bireysel görüşmeler için temel olarak kullanabilirsiniz. Öğretim üyeleri veya personel, belirli bir sorunun bir sorun olduğu konusunda hemfikir olabilir, ancak bu soruna neyin neden olduğu veya bununla en iyi nasıl başa çıkılacağı konusunda çok farklı fikirleri olabilir.

Belirli bir tur ve değerlendirmenin ötesinde, bir lider olarak sürekli ve sürekli dinleme, en az üç önemli yoldan sağlıklı ve üretken bir birim oluşturmaya yardımcı olabilir.

Saygı Gösterir

Dinlemek, birlikte çalıştığınız insanlara saygı ve saygı gösterir. İlişki kurmanıza yardımcı olur ve başkalarını ve onların söyleyeceklerini önemsediğinizi gösterir. Dinleme karşılıklıdır ve liderler bu davranışı modelleyebilir; İyi bir dinleyici olduğunuzda, insanlar sizi de daha dikkatli dinleme eğiliminde olacaktır. Bu nedenle dinlemek, işyerinde etkiyi artırmak ve ilişkileri geliştirmek için güçlü bir araçtır. Bir organizasyondaki en iyi dinleyiciler aynı zamanda çoğu zaman en büyük etkileyicilerdir.

İyi Bir Lider Olmak İçin İyi Bir Dinleyici Olmak
İyi Bir Lider Olmak İçin İyi Bir Dinleyici Olmak

Güven Duygusu

Dinlemek, daha geniş bir güven ve topluluk duygusu oluşturur. Çoğu insan – ve özellikle de akademide olanlar – genellikle söyleyecek bir şeyleri vardır ve başkalarının bu içgörüleri onları aramak için yeterince önemli gördüklerini bilmek iyi hissettirebilir. Sizinle ve sizin için çalışan insanları dinlemek, liderlik konusunda paha biçilmez bir beceridir ve temel bir görevdir. Grubunuzun üyelerine olduğu kadar dış ve iç paydaşlarınıza da değer verdiğinizi gösterir. Birlikte, bu tür belirtiler işiniz ve etkileşimlerinizdeki etkinliği artırabilir.

Bakış Açınızı Değiştirir

Dinlemek bakış açınızı genişletir ve önemli bilgileri biriktirmenize ve yanlış anlamaları azaltmanıza yardımcı olur. İş arkadaşlarınız fikirlerini, endişelerini ve sorunlarını size rahatça iletirlerse, genellikle daha memnun ve daha üretken olacaklar ve potansiyel sorunların büyümeden önce farkına varacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön