İş

İş veya İlişkilere Zarar Vermeyecek 10 Hayır Deme Şekli

İş ve İlişkiler : Girişimcilerin büyük çoğunluğu yapmak istedikleri şeyleri gerçekleştirebilmek için yeterli olan zamanı bulamadıklarından yakınırken genelde kendilerine gelen tekliflere de evet derler. Belki de onların bunu yapmasının en önemli nedeni olması gerekenden çok daha fazla iyimser olmalarıdır. Oysaki söz verip yapmaya çalıştıkları şeyleri zaman bulamadıkları için yapamadıklarında da bu onların güven ve verimlilik kaybında önemli bir kayba neden olduğunu da görmeleri gerekiyor.

Bir girişimcinin hatta bir insanın çok sık bir şekilde evet demesinin yanında talep sahibine saldırmak ya da net bir cevaptan kaçınmak gibi hayır demesinin de baskısı altında kalıyor.

Net bir şey var ki her girişimci vaat konusunda iyi düşünmelidir. İşte size yıllardır güçlü liderlerden öğrendiğim şu anki iş ilişkilerinize ve gelecek fırsatlara zarar vermeden hayır demenize yardımcı olacak birkaç tüyo:

İş Hayatınızda Sınırlarınızı Oluşturun

Müşterilerinizin üstünlük ve limitlerinizi öğrenmesini sağlayın.  Uygun olabileceğiniz ve hangi teklifleri kabul edebileceğiniz konusundaki sınırlarınızı asla çiğnemeyin.

Zaman İsteyin

Size gelen bir teklife hemen evet ya da hayır demek yerine önce takviminize bir göz atın. Yerine getiremeyeceğiniz işleri asla almayın, almanız gerekiyorsa da ne zaman bitirebileceğinizi ve başlayabileceğinizi net bir şekilde belirtin.

Sezgilerinize güvenin.

Beyin uzun bir çalışma sonrasında iyimser ya da duygusal bir tepkiden ya da negatif olan tepkiden çok daha keskin bilgilere başvurduğunu fark etmeye başlar.  Bu durumda derin bir nefes alın ve kafanızdaki soru işaretlerini temizleyin.

Sorunları ve Olumlu Yönleri Anlatın

Sizi etkileyebilecek her ne varsa yakın arkadaşlarınızla paylaşın. Eğer almak istediğiniz bir işe hayır diyecekseniz etrafınızdaki insanlar size yol gösterici de olabileceklerdir.

Karşılıklı Menfaat 

Karşılıklı menfaat talepte bulunan kişinin teklifinin etkisini anlamasına yardımcı olacak, büyük ihtimalle de isteğini tekrar düşünmesini sağlayacaktır.

İş veya İlişkilere Zarar Vermeyecek 10 Hayır Deme Şekli
İş veya İlişkilere Zarar Vermeyecek 10 Hayır Deme Şekli

Hayır demeden önce kısıtlamalarınızı açıklayın.

Bir içeriğin açıklanmadan önce reddedilmesi, istek sahibiyle olan bir probleme işaret eder. Şu anki iş yükünüzü veya rekabetçi baskıyı anlamayabilir.  Gelecek teklifler için cesaretlendirici ifadelerde bulunabilirsiniz.

Kişiye evet, göreve hayır deyin.

Gelen isteğe hayır diyecek olsanız bile işi teklif eden kişiye karşı pozitif olduğunuzu mutlaka hissettirin.

İki pozitif cevabın arasına bir hayır sıkıştırın.

Eğer sizden iş yaparken ekstra bir iş isteniyorsa bunun yaptığınız işe zarar vereceğini uygun bir dille anlatın.

Kararı daha iyi bir zamana erteleyin.

Gelen teklifte son kararı vermek için zaman isteyin. Biraz düşünmek kendinize zaman ayırmak daha mantıklı karar vermenizi sağlayacaktır.

Sözlerinizin savunmasız ve açıkça belirtildiğine emin olun.

Size gelen teklife hayır derken cevabınızı duygusallıktan uzaklaştırın. Açık birşekilde hayır demek çok daha etkili olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön