İş

İş Seyahatinde Dikkat Edilecekler

Meslektaşlarınız veya patronunuzla iş seyahati planlamak,  raporunuzu nasıl sunacağınızı bilmekten fazlasını kapsar. Bir iş seyahatinde davranışlarınız itibarınızı artırabilir ya da bozabilir.

Bir iş gezisinden sonra meslektaşlarınızın anlattığı hikaye olmayın. Aşağıda sizin için hazırladığımız önerileri inceleyebilirsiniz.

 1. Şirketinizin seyahat politikasını kontrol edin

İş seyahatinizde önce şirketin seyahat politikasını incelemelisiniz. Çalışanlara  nasıl geri ödeme yapıldığını ana hatlarıyla bilmeniz harcamalarınız konusunda önemlidir.

 • Konaklama
 • Kiralık araba
 • Yemek

Şirketinizin konaklama ve yemek masraflarını nasıl karşıladığını ve günlük harcırah olarak bilinen bu harcamalar için limitleri nasıl kontrol ettiğini öğrenmelisiniz.  Şirketlerin kendi politikası vardır. Bunun dışındaki harcamalar cebinizden para çıkmasına neden olacaktır. Müşterilerinizle bir iş yemeği yerken ne kadar limit ayıracağınızı öğrenmelisiniz.

 1. Seyahat politikası oluşturun.

Şirketinizin yönergeleri yoksa, kurumsal bir seyahat politikası geliştirin. Ayrıntılı bir politika, masraf listelemenin ve geri ödeme için nasıl başvurulacağına dair talimatların öğrenilmesini sağlayacaktır. Makul bir iş gideri ile bir çalışanın sorumluluğu arasında ayrım yaparken şirketin kültürünü ve beklentilerini öğrenin. Mesela çalışanlar iş gezisinden önce veya sonra neler yapabilir? Öğrenebilirsiniz.

İş Seyahatinde Dikkat Edilecekler
İş Seyahatinde Dikkat Edilecekler
 1. İş yeri dışında davranış standartlarını koruyun

Meslektaşlarla seyahat etmek, genellikle işyeri dışındaki kişisel tercihlerdeki farklılıkları yönetmekle ilgilidir. Hem yöneticiler hem de çalışanlar, işyerinde beklendiği gibi ofis dışında da aynı davranış standartlarını sergilemelidir. Kendinize dürüst davranın ve meslektaşlarınıza saygılı olun.

Şirketinize, çalışma arkadaşlarınıza ve müşterilerinize zarar verebilecek davranışlardan kaçının.

 1. Yaptığınız izlenime dikkat edin.

İşyerinde patronunuz işe zamanında gelmenizi ve  uygun kıyafetler giymenizi isteyebilir. Bu beklentiler iş gezisinde de geçerli olacaktır. Bunun için bıraktığınız izlenimi iyi düşünmelisiniz.

Bir seminerde olmanız gerektiğinde patronunuz sizi havuz kenarında uzanırken görürse, bu izlenimi sarsmak iyi olmayacaktır. Çok fazla alkol içmekten kaçınmalısınız, aksi takdirde bu sizin anlık karar vermenizi etkileyecektir.

Seyahat gündemini gözden geçirin, böylece hangi iş yemeklerine katılmanız gerektiğini ve hangi öğünlerin size ait olduğunu bilirsiniz.

Herhangi bir riskli davranışa girmeden önce iki kez düşünün. Çünkü bir iş gezisinde yarattığınız izlenim çalışan olarak sizin hakkınızdaki son izlenim olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön