İş

İş Modeli ile Gelir Modeli Aralarındaki fark nedir?

İş Modeli ile Gelir Modeli :  Satış konuşmalarında veya toplantılarda – “iş modeli” ve “gelir modeli” terimleri genellikle eşanlamlı olarak kullanılır, net bir sınırlandırma yoktur. Elma ve elma çekirdeği terimleri bu şekilde davranır. Bunun neden böyle olduğunu bu yazıda öğrenebilirsiniz.

 1. Bir iş modeli, model benzeri ve bütünsel bir şekilde, mantıksal bağlantıları ve bir şirketin müşterileri için değer üretme şeklini tanımlar. Bir şirket aynı anda birkaç iş modeli çalıştırabilir.
 2. Gelir modeli, bir şirketin nasıl gelir veya gelir elde ettiğinin yapısını tanımlar. Her müşteri segmenti bir veya daha fazla gelir akışı içerebilir.

İş Modeli Fark

İş modeli, bir şirketin nasıl değer ürettiğini açıklar. Gelir Modeli, bir şirketin müşterileri için ürettiği değerden nasıl gelir elde ettiğini açıklar.

Gelir Modeli bu nedenle iş modelinin önemli bir bileşenidir.

İş Modeli ile Gelir Modeli Aralarındaki fark nedir?
İş Modeli ile Gelir Modeli Aralarındaki fark nedir?

Fark, bir iş modelinin tek tek bileşenleri ile gösterilebilir. Temelde, bir iş modelini dört faktör tanımlamaktadır:

 1. Hedef müşteriler kimlerdir ?
 2. Bir şirketin müşterilerine ve değer zincirindeki en önemli ortaklarına sağladığı fayda nedir (değer vaadi veya değer teklifi)?
 3. Şirket bu faydayı nasıl sağlıyor (ortaklar, faaliyetler, kaynaklar)?
 4. Şirket nasıl para kazanıyor (gelir modeli veya gelir yapısı)?

İş modellerini tanımlamaya yönelik kapsamlı bir kavram, İş Modeli Kanvasıdır. Dokuz temel yapı taşını kullanarak bir şirketin işleyişini açıklama açısından yüksek derecede karmaşıklığa izin verir. Bunlar şirketin en önemli dört alanını kapsıyor. NASIL € bölümü, iş modelinin bir parçası olarak gelir modelini ve maliyet yapısını gösterir.

Uber’in iş modeli, bir araç filosu çalıştırmadan araba paylaşımı fırsatlarını düzenlemeye dayanmaktadır. Arabayla seyahat edenler ve araç arayanlar bir uygulama aracılığıyla bir araya getiriliyor. Faturalama ayrıca uygulama aracılığıyla gerçekleştirilir: Yolcu, yolculuktan önce ücretin otomatik olarak düşüldüğü bir ödeme yöntemi saklar. Sürücünün Uber’e kaydolması ve ödemeyi haftalık olarak banka hesabından alması gerekir. Bir derecelendirme sistemi güvenliği sağlar.

 1. Temel ücret artı ek ücretler: Seyahatlerin fiyatı, temel ücret (1-4 €) artı kilometre başına bir miktar ve dakika başına bir oluşur.
 2. Farklı fiyat modelleri: Baz fiyat ve ek fiyattaki fiyat farklılıkları, farklı fiyat modellerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, taksi hizmeti için UberBlack, UberX ve UberVan’ın üç çeşidi sunulmaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön