Motivasyon

İş Hayatında Motivasyon Nasıl Artırılır?

Çalışanların motivasyon ile ilgili düşüşlerle karşılaşması tamamen normaldir, ancak  sürekli olarak yaşanması bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle, sizi ve ekibinizi her gün motive etmenize yardımcı olacak uzmanlardan bazı harika ipuçları topladık.

 1. Harika bir işin farkına varın

Çalışan motivasyonuyla katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri, sıkı çalışmalarının ne sıklıkla takdir edildiğidir. Çalışanların % 70’i, yöneticilerin artan takdiriyle motivasyon ve moralin büyük ölçüde artacağını söylüyor.

Harika bir işin farkına varmak sadece önemli  değil . Ekibinizin katkılarını nasıl takdir ettiğinizin önemli bir etkisi vardır. Çalışanların tanınması, sadece yılsonunda yıllık bir ikramiye olmamalı, anlamlı ve sık sık verilmelidir.

 1. Küçük, ölçülebilir hedefler belirleyin

Hepimizin sadece uzayıp giden ve hiç bitmeyecek gibi görünen projeleri oldu. Bir rutinde sıkışıp kalmak gerçekten moral bozucu olabilir, bu yüzden görünür bir ilerleme kaydettiğinizi görmek çok iyi hissettirir. Net, ulaşılabilir hedefler belirlemek gerçek bir motivasyon artışı sağlar ve takımı doğru yolda tutar.

 1. Sonuçları kutlayın

Küçük ve ölçülebilir hedefler belirlemeyi bu kadar önemli kılan şeylerden biri, ekibinizin sıkı çalışmasını kutlamak için birçok fırsat sunmasıdır.

 1. Pozitif kalın

Mutlu çalışanlara sahip olmak rekabet avantajı sağlar. Araştırmalar, mutluluğun iş üretkenliğini % 31 ve satışları % 37 artırdığını gösteriyor. Pozitiflik ve mutluluğa yönelik önyargıda basit bir değişiklik, başarı, motivasyon, katılım ve üretkenlikte ana faktörler olan iş deneyiminiz ve ilişkileriniz üzerinde anında bir etkiye sahip olabilir.

 1. Tok kalın

İş yerinde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak, ekibinizin gün boyunca enerji seviyelerini korumasına yardımcı olmanın kolay bir yoludur. Bunları sağlamanın maliyeti, muhtemelen ekibinizin artan üretkenliği ile dengelenecektir.

 1. Motivasyon İçin Düzenli molalar verin

Bütün gün oturmak veya durmaksızın çalışmak iyi değildir. Her veya iki saatte bir kısa mola vermek, özellikle uzaktan çalışanlar için hem zihniniz hem de vücudunuz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

 1. Sağlıklı kalın

Hasta olduğunuzda evde kalın! Başınızı güçlükle dik tutabildiğinizde işinizden herhangi birini yaptırmanız pek olası değildir. Dinlenmek için zaman ayırmamak, yalnızca hastalığınızı uzatır ve iyileşmenizi engeller.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön